20 maja 2024 roku odbyła się kolejna edycja konkursu o Janie Pawle II organizowanego przez Dyrektora Szkoły im. Jana Pawła II w Łaszewie. Głównymi celami konkursu są: upowszechnienie wiedzy na temat życia i nauczania Papieża Jana Pawła II, uwrażliwienie młodych ludzi na otaczającą ich rzeczywistość i naturę oraz zachęcanie uczniów do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Święty Jan Paweł II szczególnie ukochał przyrodę. Niejednokrotnie wędrował po górach, pływał kajakiem, a w swoich utworach literackich często nawiązywał do piękna stworzenia. Ze względu na to, iż w naszej szkole została utworzona nowoczesna pracownia przyrodnicza, w tegorocznej edycji konkursu pragniemy zwrócić uwagę na rolę Jana Pawła II jako Przyjaciela natury. Papież dawał przykład, że nie tylko możemy korzystać z zasobów i walorów Ziemi, ale jesteśmy również za nią odpowiedzialni. Papież dawał świadectwo, że o życie należy walczyć i dbać. Po wzruszającej inscenizacji, wykonanej przez uczniów Szkoły Podstawowej w Łaszewie pod opieką pani Mileny Jankowskiej, odbył się konkurs, w którym jury w składzie:-Dyrektor Szkoły- Karol Jarosław Rakowski- Sekretarz Gminy Siemiątkowo- Mirosław Różański- Proboszcz Parafii Gradzanowo- Ks. Lech Piórkowki- Delegat Starostwa Powiatowego w Żurominie- Małgorzata Zulewska- Delegat Starostwa Powiatowego w Żurominie- Iwona Jakowska-Delegat Starostwa Powiatowego w Żurominie- Marta Miłoszewska
wyłoniło następujących laureatów:I miejsce- Jan Zyśk- Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w GlinieII miejsce- Maja Chiżyńska- Zespół Szkół w SiemiątkowieIII miejsce- Maja Żmijewska- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w ŁaszewieWyróżnienie- Karolina Rzewuska- Zespół Szkół w PrzesmykachWyróżnienie- Filip Bala- Katolicka Publiczna Szkoła Podstawowa ”Julin” im. Heleny i Ignacego Jana Paderewskich w KalisakchEfektami zorganizowanego konkursu są:- pogłębienie wiedzy o Janie Pawle II,- przygotowane prezentacje multimedialne,- przybliżenie wartości zawartych w nauczaniu Ojca Świętego Jana Pawła II,- wzbudzenie refleksji na temat nauczania Jana Pawła II,- aktywne uczestnictwo w życiu społecznym i kulturalnym uczestników konkursu,- kształtowanie umiejętności selekcji informacji z różnych źródeł,- dobra autoprezentacja uczniów,- integracja społeczności lokalnych i regionalnych ,- promocja, kreowanie pozytywnego wizerunku szkoły, gminy Siemiątkowo oraz powiatu żuromińskiego.Konkurs został objęty honorowym patronatem przez Biskupa Płockiego oraz Starostę Żuromińskiego. Fundatorami nagród tegorocznej edycji byli: Starostwo Powiatowe w Żurominie oraz Instytut Jana Pawła II w Warszawie. Cieszymy się z sukcesu Naszej uczennicy Mai, która zajęła w tegorocznej edycji III miejsce! Podziękowania składamy również na ręce pani Marty Słockiej- opiekunowi reprezentantki Naszej szkoły.Zarówno Mai jak i innym finalistom składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów!
Dzieci z oddziału przedszkolnego z grupy Odkrywcy realizowały ogólnopolski program edukacyjny "Skąd się biorą produkty ekologiczne?".
Głównym celem programu jest zwiększenie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. Realizacja zadań programowych pozwoliła dzieciom zrozumieć czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne. Przedszkolaki potrafią rozpoznać znaczek, który oznacza ekologiczny produkt. Dzieci zwiększyły swoją wiedzę oraz świadomość dotyczącą nawyków higieniczno - zdrowotnych. Wiedzą, że przyzwyczajenia zdrowotne decydują o późniejszym stylu życia, a żywność ekologiczna ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.
Zachęcamy wszystkich do promowania zdrowego stylu życia ☺️
Łąka kwietna – zajęcia poza klasą.
13 maja 2024r., w ramach zajęć dodatkowych z biologii, uczniowie klasy V odbyli zajęcia poza klasą, na terenie założonej łąki kwietnej.
W trakcie zajęć nauczyli się przeprowadzać badanie składu gleby, rozpoznawać rodzaj, strukturę, właściwości gleby, badać pH gleby, rozpoznawać lokalne gatunki roślin i zwierząt na łące kwietnej z wykorzystaniem atlasów i przewodników, przeprowadzać obserwacje cech charakterystycznych wybranych gatunków roślin i zwierząt na łące, dostrzegać rolę różnorodności biologicznej, przeprowadzać obserwacje, i dokumentować je w postaci zdjęć i w formie graficznej. Działania te były możliwe dzięki pomocom dydaktycznym zakupionym w ramach projektu: ”Ekopracownie” (zestaw do badania gleby z wyposażeniem laboratoryjnym i kartami pracy, probówki, sita, łopatki, pehametr, atlasy i przewodniki do rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt, klucz do oznaczania gleby, pojemniki do chwytania bezkręgowców, woda destylowana).
Uważam, że dzięki zajęciom w terenie uczniowie nauczą się bardziej szanować matkę naturę, a w dorosłym życiu będą mądrze gospodarowali jej dobrami.
10 maja 2024 roku dzieci z Oddziałów Przedszkolnych i klas 1-3 Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łaszewie wyjechały na wycieczkę do parku zoologiczno-rozrywkowego Lappyland. Czekało tam na nas wiele egzotycznych zwierząt, a niektóre z nich mogliśmy karmić i dotykać tak jak lemury,renifera i żółwia.Wspaniała pani przewodniczka w interesujący sposób opowiadała o życiu, zwyczajach i pochodzeniu znajdujących się w ogrodzie zwierząt.Jest to wspaniałe miejsce na spędzenie wolnego czasu dla całej rodziny, gdzie dzieci po żywej lekcji przyrody mogą wyhasać się na dmuchańcach i w ogromnej piaskownicy. Jesteśmy przekonani, że ten dzień pełen wrażeń na długo pozostanie w naszej pamięci.
Informujemy, iż w okresie wakacji zgodnie z Zarządzeniem nr 11.2024 Wójta Gminy Siemiątkowo z dnia 16.02.2024 r. w sprawie ustalenia dyżurów wakacyjnych i terminów przerw w pracy przedszkola publicznego oraz oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej prowadzonych przez Gminę Siemiątkowo na rok szkolny 2023/2024 będą pełnione dyżury w przedszkolach na terenie gminy w godz. od 730 do 1530 :
- od 24.06.2024 r. do 28.07.2024 r. – przedszkole w Łaszewie,
- od 29.07.2024 r. do 31.08.2024 r. – przedszkole w Siemiątkowie
Uwaga! Zgodnie z §3 w/w zarządzenia- na dyżur wakacyjny przyjmowane są dzieci już uczęszczające do przedszkola/oddziału przedszkolnego prowadzonego przez Gminę Siemiątkowo w bieżącym roku szkolnym. Placówka dyżurująca organizuje opiekę dla dzieci z danej placówki oraz dla dzieci uczęszczających do pozostałych placówek prowadzonych przez Gminę Siemiątkowo, które mają w tym czasie przerwę wakacyjną.
Termin złożenia deklaracji o przyjęcie dziecka na dyżur wakacyjny: do 17 maja 2024 r.
Ogłoszenie listy przyjętych dzieci na dyżur wakacyjny: do 31 maja 2024 roku.
Deklaracja o przyjęcie dziecka na dyżur wakacyjny dostępna w załączniku.
26 kwietnia 2024 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczysty apel został przygotowany przez uczniów klasy V. Akademia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu Polski. Następnie rozpoczęła się część artystyczna, w której przypomniano najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3-Maja. Informacje wzbogaciły wiedzę historyczną o tym ważnym wydarzeniu patriotycznym. W trakcie występu zaśpiewano piosenki tematycznie związane z konstytucją. Patriotyczne wiersze i piosenki pozwoliły przenieść się w przeszłość i dostarczyły wielu wzruszeń.
Wyniki I etapu konkursu multimedialnego ,,Jan Paweł II – Przyjaciel natury”Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za przesłane prace. W tej edycji konkursu wzięło udział 13 uczestników. Wybór najlepszych prac był niezwykle trudny. Biorąc pod uwagę kryteria zamieszczone w regulaminie konkursu, dokonano oceny wszystkich prezentacji. Do II etapu konkursu zakwalifikowali się uczniowie z następujących szkół:- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Ugniewie - Katolicka Publiczna Szkoła Podstawowa ”Julin” im. Heleny i Ignacego Jana Paderewskich w Kaliskach- Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Glinie- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łaszewie- Zespół Szkół w Siemiątkowie Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za wysiłek włożony w przygotowanie wspaniałych prezentacji. Osobom, które nie zakwalifikowały się do drugiego etapu zabrakło naprawdę niewiele.
Drugi etap konkursu odbędzie się 20 maja 2024 r, o godz. 9:30 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łaszewie. Podczas drugiego etapu autorzy wyłonionych prac zaprezentują je przed jury.
Życzymy powodzenia!
Komisja Konkursowa (I etap) Milena Jankowska
Danuta Sumińska Judyta Grzybowska
Dyrektor Szkoły Podstawowejim. Jana Pawła II Łaszewie. Karol Rakowski
Planeta vs Plastik
Tydzień dla Ziemi 17-24.04.2024 r.
Dzień Ziemi jest corocznym wydarzeniem obchodzonym na całym świecie, mającym na celu promowanie świadomości ekologicznej i działania na rzecz ochrony środowiska.
W naszej szkole, w ramach Tygodnia dla Ziemi, odbyły się warsztaty dla uczniów przygotowane pod kierunkiem nauczycieli przedmiotów przyrodniczych: „Badanie pH gleby”, ”Wulkanologia” oraz pokaz domowych eko urządzeń (eko piec, eko przepływacz wody i eko lampa).
Odbyły się konkursy: ”Rozpoznajemy drzewa i krzewy w okolicy szkoły po liściach i owocach” dla uczniów klas I-III i IV -VIII (zakup nagród za uczestnictwo w tym konkursie odbył się w ramach projektu: ”Ekopracownie”), konkurs na karmnik wykonany z odpadów i konkurs plastyczny: ”Nasza planeta vs Plastik”.
Uczniowie klas II, III i V wykonali Lapbook: „Planeta vs Plastik” skłaniający do refleksji nad stanem naszej planety oraz mobilizacji społeczeństwa do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Uczniowie klasy VII obliczali swój ślad wodny, przy użyciu kalkulatora śladu wodnego.
22 kwietnia klasy zaakcentował
DZIEŃ ZIEMI 2024 zakładając zielony element ubioru, rozwiązując na zajęciach rebusy i krzyżówki oraz aktywnie uczestnicząc w zajęciach wychowawczych związanych z hasłem przewodnim Dnia Ziemi.
24.04. b.r. nastąpiło podsumowanie działań, ogłoszenie wyników konkursów przez Dyrektora Szkoły, rozdanie dyplomów i nagród.
Uczniowie klasy IV realizowali projekt edukacyjny antynikotynowy z zakresu profilaktyki zdrowotnej "Bieg po zdrowie".
Podstawą zajęć było stymulowanie kreatywności i aktywności.
Uczniowie byli zachęcani do aktywnego udziału poprzez dyskusję, wymianę spostrzeżeń i pomysłów.
Dzięki zajęciom nauczyli się asertywności w zakresie uzależnień. Poszerzyli swoją wiedzę na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.
W kwietniu uczniowie klasy II realizowali, w ramach edukacji przyrodniczej, treści dotyczące wynalazków. W ramach zajęć na lekcji postanowiłam zorganizować warsztat mydlarski, aby zapoznać uczniów z procesem tworzenia mydła oraz jego różnymi właściwościami. Warsztat ten miał na celu nie tylko edukację, ale także zachęcenie uczniów do eksperymentowania i kreatywnego podejścia do nauki.
Na początku lekcji przeprowadziłam krótkie wprowadzenie teoretyczne na temat historii mydła, jego składników oraz procesu produkcji. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, dlaczego mydło jest tak istotne dla higieny osobistej oraz jak różne składniki wpływają na jego właściwości.
Następnie przystąpiliśmy do praktycznej części warsztatów. Każdy uczeń otrzymał niezbędne składniki, takie jak oleje roślinne, alkalia, barwniki i olejki eteryczne, aby stworzyć swoje własne mydło zakupione w ramach projektu:”Ekopracownie”. Podczas procesu tworzenia mydła nasi uczniowie mieli okazję nauczyć się o reakcjach chemicznych zachodzących między składnikami, jak również o różnych technikach mieszania i formowania mydła.
Po zakończeniu procesu produkcyjnego każdy uczeń otrzymał swoje własne, unikalne mydło, które mógł zabrać ze sobą do domu. Zachęcałam również uczniów do dzielenia się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat warsztatu.
Podsumowując, warsztat mydlarski okazał się nie tylko interesującym doświadczeniem edukacyjnym, ale także skutecznym narzędziem promującym aktywne uczenie się i eksperymentowanie. Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach i wykazali się kreatywnością podczas tworzenia swoich własnych mydeł.
14 kwietnia obchodzone jest Święto Chrztu Polski. W dniu 2 lutego 2019 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej przyjął ustawę zakładającą ustanowienie dnia 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski. Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Miał on doniosłe znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe – wprowadził rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r.
W związku z obchodami 1058. rocznicy tego wydarzenia w naszej szkole została przygotowana przez uczniów klasy VI specjalna gazetka tematyczna.
W dniu 27 marca 2024 r. pracownicy firmy ECO HARPOON-RECYCLING sp. z o.o. zabrali elektrosprzęty, które udało się zebrać w trakcie Naszej zbiórki w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Moje miasto bez elektrośmieci”. Nie byłoby to możliwe bez Państwa pomocy, dlatego też dziękujmy za zaangażowanie wszystkim, którzy włączyli się w akcję!
RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!
P.S. Gdyby ktoś nie zdążył - w dalszym ciągu można dowozić zużyte sprzęty 😊
W dniu 22marca 2024r. nasza szkoła świętowała zarówno nadejście wiosny, jak i promowanie zdrowego trybu życia podczas obchodów "Dnia Wiosny i Dnia Zdrowia". Była to wyjątkowa okazja do integracji społeczności szkolnej oraz edukacji na temat znaczenia aktywności fizycznej i zdrowej diety.
Wydarzenia i aktywności:
Dzień Wiosny i Dnia Zdrowia był nie tylko okazją do świętowania nadejścia nowej pory roku, ale również do promowania zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej wśród uczniów i personelu szkolnego. Wydarzenie przyniosło wiele radości i integracji, a jednocześnie uświadomiło wszystkim ważność dbania o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.
22 marca 2024 roku w naszej szkole odbył się pierwszy Szkolny Turniej Rummikub. Udział w rozgrywkach wzięło 20 uczniów klas IV – VIII. Uczniowie rywalizowali ze sobą w dwóch rundach – łącznie rozegrali po 6 partii. Po podsumowaniu punktacji całego turnieju przedstawiamy listę osób z największą ilością punktów, które otrzymały awans do turnieju gminnego:
1. Antoszewska Lena – I miejsce
2. Jankowska Natalia – II miejsce
3. Błażejczyk Adam – III miejsce
4. Ciska Lena
5. Żmijewska Anna
6. Muchyński Jakub
7. Budka Amelia
8. Lewandowski Alan
Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem zaangażowania i umiejętności wszystkich zawodników.
Gratulujemy i dziękujemy uczestnikom za rywalizację z zachowaniem zasad fair-play.
21 marca - Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Dziś uczniowie oraz pracownicy naszej szkoły założyli kolorowe i nie do pary skarpetki, aby podkreślić, że chociaż jesteśmy różni, to wszyscy jesteśmy równi.
Uczniowie klasy VII zrealizowali projekt edukacyjny pt. „I wojna światowa”. Celem projektu było zapoznanie uczniów z przyczynami wybuchu I wojny światowej, przebiegiem działań wojennych oraz skutkami wybuchu I wojny światowej. Uczniowie pracując w grupach kształcili swoje umiejętności współdziałania, odpowiedzialności i organizacji pracy.
Mamy przyjemność ogłosić, że w naszej szkole odbył się konkurs pięknego czytania dla klas IV-VIII. Uczniowie, którzy wzięli udział w czytaniu fragmentów prozy Henryka Sienkiewicza prezentowali swoje umiejętności, czytając treść z wylosowanych stron „Janka Muzykanta”.Komisja oceniająca uczestników brała pod uwagę nie tylko technikę czytania, ale także dykcję, tempo, modulację głosu oraz poprawność artykulacyjną głosek.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział, za udowodnienie, jak ważne jest doskonalenie umiejętności czytania. Zachęcamy wszystkich do dalszego rozwijania swoich zdolności czytelniczych - czytanie to klucz do wielu wspaniałych światów! Jak mawiał Henryk Sienkiewicz: „Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się albo czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra …” Zatem szczególne gratulacje dla zwycięzców! Wasze umiejętności czytania są inspirujące!📚👏👏👏
🎨 📚 Dzisiaj w naszej szkole odbyło się wręczenie nagród za konkurs plastyczny zorganizowany przez bibliotekę szkolną. Temat "Okładka mojej ulubionej książki" zainspirował naszych utalentowanych uczniów do stworzenia wyjątkowych prac. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i gratulujemy zwycięzcom! 🏆
Szanowni Państwo,
zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Wojewódzkiego Konkursu Multimedialnego o Janie Pawle II.
Więcej informacji w załącznikach.
Regulamin_konkursu_Jan_Pawel_II-_Przyjaciel_natury.pdf
Z wyrazami szacunku,
Karol Rakowski
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łaszewie
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Data ta jest nieprzypadkowa – 1 marca 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. Jak co roku społeczność naszej szkoły włącza się w obchody tego święta, przygotowując okolicznościową gazetkę, która miała przybliżyć uczniom historię związaną z losami żołnierzy niezłomnych. Tego dnia nasi uczniowie po raz kolejny wzięli udział w projekcie sportowo – edukacyjnym XII edycji „Tropem Wilczym. Bieg pamięci żołnierzy wyklętych”.