Laboratoria Przyszłości

 

Chemia kl. VIII 06.10.2022 r Temat: Utrwalenie wiadomości - kwasy

Modele cząsteczek- tworzenie modeli kwasów tlenowych i  

             

Plastyka   06.10.2022   Klasa VI  Temat: Światłocień w sztuce.

Celem lekcji jest poznanie elementu abecadła plastycznego- światłocienia, rozwijanie kreatywności dzięki działaniom twórczym.

Na zajęciach przeprowadzono doświadczenie z wykorzystaniem lampy.

 Na ławce ustawiono martwą naturę w postaci jednobarwnego wazonu. Następnie za pomocą lampy zaprezentowano jak zmienia się wygląd naczynia w zależnościom od umiejscowienia źródła światła. Na zakończenie postawiono lampę z boku wazonu w taki sposób, by po drugiej stronie naczynia był wyraźny cień.                                                                                                   Uczniowie wykonali ćwiczenie plastyczne rysując obserwowany obiekt z zastosowaniem światłocienia, posługując się techniką rysowania węglem i rozcierania, aby uzyskać modelunek światłocieniowy.

          

18. 10.2022 r.

Z okazji Dnia Przedszkolaka w grupie przedszkolnej Motylki zostały zorganizowane gry i zabawy dla dzieci. Nie zabrakło uśmiechu, radości i dobrej zabawy. Wspaniała zabawa dzieci została uwieczniona na zdjęciach wykonanych aparatem fotograficznym SONY RX 1000 III.#LaboratoriumPrzyszłości Zdjęcia zostały przesłane rodzicom oraz umieszczone na stronie internetowej szkoły

           

 

Wykorzystanie mikroskopu zakupionego w ramach programu: #LaboratoriumPrzyszłości  na lekcji biologii w klasie V.

               

 

Data: 21.10.2022r.

Hasło programowe: Organizacja i chemizm życia.

Temat: Budowa komórki roślinnej.

Celem lekcji było omówienie budowy komórki roślinnej na podstawie samodzielnie wykonanego preparatu z liścia cebuli.

Na podstawie ilustracji w podręczniku uczniowie wymieniali elementy budowy komórki roślinnej, wskazywali na różne kształty komórek. Następnie nauczyciel zaprezentował na tablicy ilustracje przedstawiające budowę komórki roślinnej i zwierzęcej, na podstawie których uczniowie wskazywali elementy różniące te komórki. Nauczyciel wyjaśnił rolę wakuoli i chloroplastów. Następnie uczniowie przypomnieli zasady bihp dotyczące mikroskopowania, budowę mikroskopu świetlnego (mając do dyspozycji Mikroskop DO Bio Light 300 ) i z dużym entuzjazmem wykonali preparat, dzięki zamieszczonemu do mikroskopu zestawowi w skład którego wchodziły: igła preparacyjna, pęseta, pipeta, skalpel, szkiełka: podstawowe i nakrywkowe. Następnie kolejni uczniowie pod różnymi powiększeniami obserwowali kształt i ułożenie komórek liścia cebuli. (Niestety nie mam w klasie możliwości podłączenia mikroskopów do monitora, żeby jeden preparat mógł być oglądany przez całą klasę jednocześnie). Na zakończenie zajęć nastąpiło utrwalenie materiału z lekcji w formie gry dydaktycznej.

 

 

04.11.2022r

W ramach ogólnopolskiego projektu #LaboratoriumPrzyszłości uczennice klasy 8 pod nadzorem nauczycielki informatyki zaprojektowały i wydrukowały na drukarce 3D breloczek do pracowni komputerowej.

.   .   .  .    

04.11.2022 r 

 

W minionym tygodniu uczniowie klasy III wzięli udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Europa i ja", realizując swoje pierwsze zadanie. Państwo, które jest obiektem naszych działań to Francja. Wyszukaliśmy jej na mapie Europy, poznaliśmy symbole narodowe i odsłuchaliśmy hymnu tego kraju, dokumentując to wszystko przy użyciu aparatu fotograficznego SONY DSC - RX 100M3 - otrzymanego w ramach projektu #LaboratoriumPrzyszłości Na zakończenie zajęć uczniowie własnoręcznie wykonali flagi tego państwa.  

.    .    .   .    

#LaboratoriumPrzyszłości

01.12.2022 r.

Na drugiej  jednostce lekcyjnej poświęconej podsumowaniu wiadomości o czworokątach uczniowie klasy V mieli możliwość wykorzystania kolorowych modeli  wielokątów, które szkoła otrzymała w ramach projektu #LaboratoriumPrzyszłości. Uczniowie spośród zbioru figur wybierali tylko czworokąty, nazywali je i podawali ich własności. Mieli też możliwość zbudowania z posiadanych  modeli poznanych czworokątów.

          

20.12.2022 r

Z naszą drukarką 3D, którą szkoła otrzymała w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości powstają piękne ozdoby, które wprowadzą Naszą szkołę w świąteczny klimat.

 

Graniastosłupy - 11.01.2023

Na lekcji matematyki w klasie VIII uczniowie przypominali sobie własności graniastosłupów. Dzięki pomocom pozyskanym w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości  uczniowie mogli wskazywać poszczególne elementy graniastosłupów, wyznaczać liczbę ścian, wierzchołków i krawędzi graniastosłupa. Samodzielnie mogli zaznaczyć na modelach przekątne podstawy i ścian bocznych graniastosłupa.

           

18.01.2023 r Kontynuacja zajęć o granistosłupach. Tym razem uczniowie uczyli się rysować siatki graniastosłupów i obliczać ich pole. Dzieci mogły zobaczyć jak wyglądają siatki róznych graniastosłupów wykorzystując pomocy uzyskane przez szkołę w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości

     

 

Przeprowadzenie lekcji chemii  z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych pozyskanych z projektu #LaboratoriaPrzyszłości

Klasa VIII

Temat: Wzory i nazwy soli. (Wykorzystanie zestawu modeli cząsteczek związków nieorganicznych)

Cele lekcji: Poznanie pojęcia sól. Omówienie budowy tej grupy związków chemicznych. Zapisywanie wzorów soli, tworzenie ich modeli i nazw.

 

Temat: Proces dysocjacji jonowej soli. (Wykorzystanie zestawu do elektrolizy związków chemicznych)

Cele lekcji: Omówienie przedstawienie procesu dysocjacji jonowej soli. 

 

Temat: Szereg homologiczny alkanów. ( Wykorzystanie zestawu modeli cząsteczek związków organicznych)

Cele lekcji: Poznanie nazw, wzorów sumarycznych i strukturalnych alkanów oraz tworzenie modeli cząsteczek tej grupy związków. 

   

 

Temat: Szereg homologiczny alkenów. ( Wykorzystanie zestawu modeli cząsteczek związków organicznych)

Cele lekcji: Poznanie nazw, wzorów sumarycznych i strukturalnych alkenów oraz tworzenie modeli cząsteczek tej grupy związków. 

   

 

Temat: Szereg homologiczny alkinów. ( Wykorzystanie zestawu modeli cząsteczek związków organicznych)

Cele lekcji: Poznanie nazw, wzorów sumarycznych i strukturalnych alkanów oraz tworzenie modeli cząsteczek tej grupy związków. 

       

Klasa VII

Temat: Tlenek węgla (IV). (Wykorzystanie zestawu modeli cząsteczek związków nieorganicznych)

Cele lekcji: Poznawanie obiegu tlenu i tlenku węgla (IV) w przyrodzie. Tworzenie modeli cząsteczek tlenu i tlenku węgla (IV)

 

Temat: Wiązanie kowalencyjne. (Wykorzystanie zestawu modeli cząsteczek związków nieorganicznych) 

Cele lekcji: Poznawanie mechanizmu powstawania wiązania kowalencyjnego. Tworzenie modeli cząsteczek w których występuje wiązanie kowalencyjne.

        

#LaboratoriaPrzyszłości

 

#LaboratoriaPrzyszłości Podczas uroczystości przygotowanej z okazji Dnia  Babci uczniowie klas I-III wręczyli swoim babciom breloczki wykonane na drukarce 3d.

 

W naszej szkole - na wzór FIFA - zainicjowano „Mistrzostwa szkolne w piłce nożnej”. Dnia 7 grudnia 2022 r. nastąpiło uroczyste otwarcie. Odsłuchaliśmy aktualnego hymnu Mistrzostw Świata oraz hymnów państw, które reprezentowali uczniowie m.in.: Anglii, Brazylii, Francji, Japonii, Polski, USA, Maroka, Argentyny. Uczniowie zaprezentowali flagi krajów. Po uroczystym otwarciu uczniowie rozlosowali grupy w jakich odbyły się rozgrywki w systemie „każdy z każdym”.Każda drużyna rozegrała trzy mecze, a następnie z grup wyłoniono po dwie drużyny, które rywalizowały w półfinale. Dwie najlepsze drużyny zakwalifikowały się finału, a dwie walczyły o trzecie miejsce.Najlepszymi zawodnikami okazali się:- Szymon Falkowski i Dominik Wulf – I miejsce (Francja)- Krystian Miączyński i Jakub Wilczyński -II miejsce (Maroko)- Adam Błażejczyk i Kacper Raćkowski -III miejsce (Anglia) Wszyscy zawodnicy otrzymali medale a finaliści także puchary.Medale za miejsca I-III zostały przygotowane przez nauczyciela informatyki oraz praktykanta na drukarce 3D, którą szkoła otrzymała w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości co wzbudziło ciekawość i zainteresowanie uczniów. Była to dobra lekcja poznawania kultur krajów spoza naszego kontynentu oraz uczciwej rywalizacji sportowej, która dała wiele radości uczestnikom i kibicom.

 

 03.02.2023 r

W ramach zajęć rozwijających z matematyki, uczniowie mieli możliwość zapoznania się z bryłami różnego kształtu i różnej wielkości.

Celem zajęć było :

- rozwinięcie umiejętności rozpoznawania i nazywania kształtów podstawowych brył,

- poszerzenie i pogłębienie swojej wiedzę na temat elementów różnych brył,

- poznanie modeli podstawowych brył geometrycznych,

- poznanie powiązania matematyki z życiem codziennym,

Na zajęciach wykorzystano modele podstawowych brył geometrycznych i ich siatki, które szkoła pozyskała w ramach realizacji projektu #LaboratoriaPrzyszłości

    

 

 

27 marca na zajęciach rozwijających z edukacji matematycznej w klasie I uczniowie realizowali zadanie: Tworzenie i opisywanie figur płaskich i przestrzennych.

Uczniowie mają trudności z zapamiętaniem i przetworzeniem zadań matematycznych rozrysowanych w podręcznikach z zakresu obrazowania pojęć przestrzennych i poznawania figur geometrycznych. Zajęcia dodatkowe stwarzają możliwość realizacji wspomnianych treści w formie zabawowej.

Najpierw dzieci tworzyły poznane figury na geoplanie  zaczepiając gumki o odpowiednie kołeczki. Następnie rysowali figury na sieci kwadratowej zgodnie z podanymi warunkami. W dalszej kolejności analizowali budowę figury przestrzennej na podstawie klocka w różnym ułożeniu.

Korzystając ze sprzętu i materiałów zakupionych w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości  oglądali przeróżne szkielety brył i liczyli ich krawędzie, by następnie z kolorowych  klocków - słomek konstrukcyjnych samodzielnie zacząć tworzyć  własne kompozycje przestrzenne  i architektoniczne. To właśnie ta kreatywna zabawa na zakończenie lekcji okazała się najprzyjemniejszą formą nauki.

        

Matematyka - III 18.04.2023 

Kształtowanie pojęć geometrycznych

Korzystając z pomocy otrzymanych w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości , uczniowie klasy III mieli możliwość poszerzenia swoich wiadomości w zakresie kształtowania pojęć geometrycznych. Geometria nie jest procesem łatwym, w duże mierze opiera się właśnie na postrzeganiu różnego rodzaju figur, zależności między mini, rozwijaniu wyobraźni przestrzennej, z którą nie każde dziecko potrafi sobie poradzić. Wykorzystując dostępne pomoce uczniowie mieli możliwość poznania figur płaskich i przestrzennych. Jak wyglądają figury płaskie większość dzieci doskonale wiedziała, wszak otaczają nas wokół: kwadrat, koło, prostokąt, romb, trapez itp. Mieli możliwość przedstawienia ich na goplanie, porównywali długości boków. Mierzyli pola powierzchni figur, jednostkami kwadratowymi, wykorzystując tablice interaktywną i program Matific, określali, ile małych kwadratów potrzeba, aby pokryć prostokąt, wyznaczali osie symetrii, dostrzegali symetrię w przedmiotach codziennego użytku. Poznali też inne pojęcia: ostrosłup, stożek. Określali wzajemne położenie przedmiotów na płaszczyźnie, wykonując polecenia nauczyciela, używając określeń: za, nad, przed, pod, na prawo, na lewo, w pionie, poziomie, po skosie, ćwiczyli właściwe rozumienie pojęć, uczyli się klasyfikacji, jednocześnie rozwijając swoją orientację przestrzenną. Tworzyli swoje własne konstrukcje z wykorzystaniem patyczków, a przy tym świetnie się bawiąc. Ta kreatywna zabawa, to jedna z przyjemniejszych form nauki, która bardzo podobała się dzieciom.

 

 Technika  12.05.2023 r.

Temat: Elementy elektroniki

Na lekcji techniki w klasie VI, uczniowie mieli możliwość zbudowania  prostego obwodu elektronicznego wykorzystując pomoce, które szkoła otrzymała w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości

      

07.06.2023 r

Na lekcji matematyki w klasie IV uczniowie mieli możliwość poznać  różne rodzaje brył. Dzięki pomocom pozyskanym w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości  uczniowie mogli wskazywać poszczególne elementy, wyznaczać liczbę ścian, wierzchołków i krawędzi. 

      

23.06.2023

Uczniowie z SU wydrukowali na drukarce 3D (otrzymanej w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości ) breloczki koniczynki dla uczniów klasy 8.

Europejski Dzień Języków Obcych

26 września w naszej szkole odbył się Europejski Dzień Języków Obcych. Tego dnia uczniowie przygotowali gazetki tematyczne oraz łamańce językowe zarówno po niemiecku jak i angielsku. Nasi uczniowie obejrzeli swoje ulubione kreskówki i filmy co niewątpliwie było ciekawym doświadczeniem.  Uczniowie naszej szkoły przygotowali prace  na gminny konkurs "Obcojęzyczna Gra Memory". Wyniki poznamy już wkrótce. Naszym celem jest:
- uświadomienie korzyści płynących z nauki języków obcych, 
- kształtowaniu szacunku wobec innych kultur,
- podkreślenia ich roli i znaczenia w naszym codziennym życiu.
Wszystkie nasze poczynania relacjonowaliśmy przy użyciu sprzętu otrzymanego w ramach programu  #LaboratoriaPrzyszłości  

.  

17.10.2023r.

Uczniowie klasy 7 na fizyce podczas poznawania nowego pojęcia siła poznali także nowy przyrząd pomiarowy siłomierz, który otrzymała szkoła w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości 

.

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łaszewie w roku szkolnym 2023/2024 po raz trzeci biorą udział w projekcie ,,Szkoła ekologicznie zaangażowana’’.  Realizację projektu rozpoczęliśmy od organizacji zawodów sportowych, które odbyły się 18 października. Uczniowie klas I-III mieli za zadanie pokonać tor przeszkód, w którym liczyła się zwinność i szybkość, natomiast uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w biegach. Klasa V pokonała dystans 600m, natomiast klasy VI-VII 800m. Medale, które otrzymali młodsi uczniowie zostały wykonane na drukarce 3D – sprzęcie zakupionym w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości  . W naszych zawodach liczyła się dobra zabawa, uśmiech dzieci, gra fair play oraz integracja młodzieży.

 

30.01.2024 r.

Na lekcji matematyki w klasie VIII uczniowie przypominali sobie własności ostrosłupów. Dzięki pomocom pozyskanym w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości  uczniowie mogli wskazywać poszczególne elementy ostrosłupów, wyznaczać liczbę ścian, wierzchołków i krawędzi. Z siatek brył mogli budować modele ostrosłupów.

   

 

Mikroskop w obserwacjach biologicznych.

   

 

W lutym uczniowie klasy V na zajęciach dodatkowych zapoznali się z budową mikroskopu optycznego, zrozumieli funkcję poszczególnych elementów mikroskopu i nabyli umiejętność jego obsługi.

Rozpoczęliśmy lekcję od krótkiego wprowadzenia teoretycznego na temat historii mikroskopii oraz znaczenia mikroskopów w badaniach biologicznych i naukach przyrodniczych. Przeanalizowaliśmy budowę mikroskopu, zwracając uwagę na rolę każdego elementu w procesie obserwacji mikroskopowej. Omówiliśmy, jak działa układ optyczny oraz jak uzyskiwane są powiększenia. Praktycznie zapoznaliśmy się z obsługą mikroskopu, ucząc się ustawiania preparatu na stole mikroskopu, regulacji ostrości, zmiany obiektywów i dostosowywania oświetlenia, co było to możliwe  dzięki otrzymaniu mikroskopów i stołów w ramach projektu: ”Ekopracownie” (każdy uczeń miał możliwość samodzielnej obserwacji w czasie takim jakiego potrzebował do pracy z mikroskopem). Mikroskopy zostały pozyskane w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości.

28 lutego gościliśmy w naszej szkole Pana leśniczego Andrzeja Kopczyńskiego. Korzystając z okazji uczniowie klasy III i V przeprowadzili z naszym gościem wywiad, dzięki któremu pogłębili swoją wiedzę o pracy leśniczego, roślinach i zwierzętach zamieszkujących las, znaczeniu lasu dla środowiska, a także o zagrożeniach czyhających na zwierzęta w lesie. Uczniowie dowiedzieli się również, w jaki sposób mogą sami chronić las. Dzięki sprzętowi zakupionemu w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości. mogliśmy zarejestrować przebieg wywiadu w postaci filmu, który już niebawem pojawi się na stronie szkoły. Dziękujemy Panu Kopczyńskiemu za poświęcony czas i wiele cennych informacji.

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łaszewie
    Łaszewo 36
    09-135 Siemiątkowo
  • 23 679 60 98

Galeria zdjęć