O szkole

Sprawozdania SPZ

Sprawozdanie

 

DATA

 

NAZWA DZIAŁANIA

 

KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA / OPIS DZIAŁANIA (CELE)

OSOBY UCZESTNICZĄCE
W DZIAŁANIU

 

UWAGI, WNIOSKI WYNIKAJĄCE Z EWALUACJI DZIAŁANIA

Liczba nauczycieli

Liczba uczniów

Inne osoby

XI 2016

 

 

 

 

 

VI 2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VI 2016

Kampania informacyjna - Zapoznanie uczniów i ich rodziców z projektem „Szkoły  Promującej Zdrowie”.

W październiku przygotowano gazetkę ścienną przedstawiającą zdrowie w czterech aspektach, najważniejsze informacje o celach i formach realizacji projektu Szkoły Promującej Zdrowie oraz ogłoszono konkurs plastyczny na plakat: ”Moja szkoła promuje zdrowie”

Zapoznanie na spotkaniach wychowawców z rodzicami z planem pracy w ramach Sz. P. Z. Zapoznanie rodziców z analizą ankiet dotyczących stopnia zadowolenia z udziału we wspólnej Wigilii.

Przygotowanie przez uczennice klasy VI prezentacji: ”Małe Ojczyzny uczą żyć w Ojczyznach wielkich”, pod kierunkiem członka zespołu SZ.P.Z Pani Bogumiły Kaźmierczak- wskazanie na realizowane działania prozdrowotne

 

1

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

5

 

 

 

 

 

 

 

50

 

 

 

 

 

 

 

 

8

koordynator

 

 

 

 

 

 

rodzice

 

 

 

 

 

 

 

 

 

rodzice

Zebraliśmy pozytywne opinie ze strony rodziców. Widzą oni potrzebę realizacji takiego rojektu,

X-VI

 

 

 

IX-VI

Ukazywanie właściwych  wzorców normatywnych

W każdej klasie jedna  osoba  raz w miesiącu była   nominowana w kategorii:” Warto być  dobrym”- Uczniowie dokonywali prezentacji działań na forum klasy( w zakresie pomocy koleżeńskiej, wolontariatu, udziału w konkursach związanych ze zbiórką surowców wtórnych, promocją zdrowia, udziału w zawodach sportowych, Szkolnych Igrzyskach Olimpijskich, pomocy starszym członkom społeczności lokalnej itp.) 23 czerwca 2017r. wyłoniono w losowaniu laureata. Nagroda Główna –bonu o wartości 500zł została przeznaczona na zakup roweru.                                  

W każdej klasie został opracowany   kodeks postępowania w zakresie właściwego zachowania, podpisany z wychowawcą  i wyeksponowany  w widocznym miejscu.  Prowadzenie zajęć z socjoterapii, rozmów z pedagogiem.

 

5

 

6

 

2

20

 

50

 

7

 

dyrektor

 

 

socjoterapeuta,

pedagog

Poprawa zachowania uczniów

sprawiających trudności.

Z analizy ocen zachowania wynika, że nastąpiła poprawa zachowania u jednego ucznia z klasy V(w porównaniu z rokiem ubiegłym

XII

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I-IV

 

 

 

IV

 

 

 

 

 

 

III

Kształtowanie prawidłowych relacji w grupie rówieśniczej-popularyzowanie dobrego zachowania

-Akcje charytatywne

W grudniu przeprowadzono kolejną edycję przedświątecznej akcji „Świąteczna paczka dla naszych przyjaciół”. Każda klasa przygotowywała paczkę z upominkami (słodycze, przybory szkolne, artykuły żywnościowe). Paczki zostały przekazane dla potrzebujących uczniów naszej szkoły.

 Odbyła się zbiórka nakrętek dla dziecka-Tymona  Nowickiego.

 

Szkolne Koło Caritas włączyło się również w sprzedaż Wielkanocnych Baranków

Ze względu na zaburzone relacje rówieśnicze uczniów klasy VI odbywały się zebrania z rodzicami w celu wspólnego rozwiązania problemu

Organizowanie wycieczek szkolnych  w celu integracji uczniów różnych klas

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

1

 

20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

32

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

8

 

opiekun S.U,

pracownicy niepedagogiczni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

katechetka

 

 

 

 

 

 

rodzice

dyrektor

pedagog

Sprawozdanie z S.U.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sprawozdanie koła ”Caritas” za II semestr

 

 

 

 

 

Poprawa relacji(sprawozdanie wychowawcy klasy VI)

Karty wycieczek

V 2017

Przeprowadzenie warsztatów dla uczniów i  rodziców na tematy:

„Jak dbać o kulturę słowa u dziecka”,

 

100% uczniów i 80% rodziców wzięło udział w pogadance i warsztatach- „Jak dbać o kulturę słowa u dziecka”.  Materiał przygotowany został przez szkolnego pedagoga. Konkurs pięknego czytania z okazji Dnia Ziemi ”Zwierzęta bohaterami naszych lektur”. Do czytania tekstów zostali włączeni rodzice. Jedni i drudzy stanęli na wysokości zadania. Przewodnicząca konkursu w podsumowaniu stwierdziła ”słuchając utworów czytanych przez duety: dziecko-rodzic chciałoby się pójść na jagody, zaprzyjaźnić z psem Lampo….

 

6

 

 

 

 

1

 

50

 

 

 

 

4

 

 

3rodziców

Sprawozdania wychowawców klas,

podniesienie poziomu czytania tekstu przyrodniczego, włączenie do działań rodziców.

VI 2017

 

 

 

 

 

 

II

 

 

 

 

 

IV

Organizowanie czasu  wolnego  uczniom

 

 

Zorganizowany został Rajd rowerowy po okolicy w celu promowania walorów regionalnych , historycznych, geograficznych i przyrodniczych.

Pani Barbara Komorowska przeprowadziła wśród uczniów konkurs  czytania tekstu przyrodniczego ze zrozumieniem, którego celem było propagowanie pięknego czytania oraz pogłębianie wiedzy o wybranych zwierzętach.  Drugoklasiści  zmierzyli się z tekstem  o królikach. Dzieci wybierały spośród kilku odpowiedzi jedną właściwą, samodzielnie formułowały  zdania oraz wyszukiwały  fragmenty  tekstu będące wyjaśnieniem. Finaliści  klas drugich i trzecich rozwiązywali test sprawdzający umiejętność twórczego i krytycznego czytania ze zrozumieniem tekstu informacyjnego o sowach.

Konkurs dla uczniów: ”Tajemnice Przyrody”

2

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

1

17

 

 

 

 

 

 

 

 

24

 

 

 

 

 

 

 

28

2

 

 

 

 

 

 

 

 

dyrektor

 

 

 

 

 

 

 

dyrektor

koordynator

Integracja społeczności szkolnej

 

 

Podniesienie umiejętności uczniów w zakresie pracy z tekstem przyrodniczym, kształtowanie zdrowej rywalizacji.

 

VI 2017

 

 

 

 

 

IX 2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XI 2017

Poszerzenie wiedzy na temat zdrowego odżywiania z uwzględnieniem  sugestii  uczniów

 

Uczniowie klasy VI realizowali projekt: Jedz zdrowo z matematyką. Projektem zostali objęci uczniowie klasy VI . Celem projektu było uwiadomienie uczniom zasad zdrowego odżywiania się i wyrobienie nawyku ich stosowania w życiu codziennym.

Na apelu, w interesujący  i  bardzo ciekawy sposób zaprezentowali jadłospis zgodny z zasadami zawartymi w piramidzie zdrowia.

W programie wychowawczo-profilaktycznym, w rozkładach materiału, znalazły się tematy sugerowane przez uczniów z zakresu edukacji zdrowotnej.

 

Spotkanie z panią dietetyk Martą Jędrzejczak

        Dyrektor Szkoły Pan Karol Rakowski zaprosił w dniu 7 listopada na spotkanie z rodzicami i uczniami klasy VI i VII specjalistkę w zakresie żywienia – Panią  Martę Jędrzejczak.

Pani dietetyk przedstawiła zasady zdrowego odżywiania dzieci, wskazała najczęściej popełniane błędy, m.in. podjadanie, które   rozregulowuje metabolizm   i jest odpowiedzialne za dodatkowe kilogramy, których tak trudno się nam pozbyć oraz  poleciła sposoby wprowadzania zdrowych produktów do diety dzieci. Zachęcała  uczniów, m.in.

* do picia 1,5-2l wody (niegazowanej) dziennie,

*stosowania większej ilości warzyw i owoców, dostarczających witamin, błonnika czy składników  mineralnych,  których organizm nie potrafi samodzielnie wytwarzać ani magazynować- dieta pozbawiona tych produktów jest niepełnowartościowa,

*zdecydowanie większego spożycia ryb  (przynajmniej 2 razy w tygodniu)-najlepiej  tłustych ryb morskich: śledzi, łososi, makreli, tuńczyków czy sardynek, które zawierają najwięcej kwasów omega-3, odgrywających istotną rolę w rozwoju i funkcjonowaniu mózgu oraz wspomagają pamięć i koncentrację,

* spożywania w domu I śniadania; podkreślając rangę śniadania  ekspert do spraw żywienia  zachęcała wszystkich uczestników do spożywania owsianek, które zawierają dużo błonnika i są  jednym z najlepszych źródeł energii. Podkreślone zostały także  walory kasz, pełnoziarnistego pieczywa, które dostarczają organizmowi niezbędnych składników mineralnych,

*spożywania   zdrowego  II śniadania w szkole  z dodatkiem  orzechów, które posiadają dużą ilość kwasów tłuszczowych  omega 6,

* regularne spożywanie posiłków   4-5 dziennie.

Swoje wypowiedzi uzupełniła atrakcyjną prezentacją multimedialną, plakatami, materiałami wizualnymi.

Prelekcja uświadomiła rodzicom, jak poważne konsekwencje mogą wyniknąć, z nieprawidłowego odżywiania się związanego z nadmiernym stosowaniem tłuszczów zwierzęcych- otyłość, zaburzenia w koncentracji, kłopoty w nauce, choroby nerek, nadciśnienie itp.

 Rodzice i uczniowie dowiedzieli się jak  ważny jest sport i aktywne spędzanie czasu.

Wszyscy bardzo uważnie wysłuchali rad pani dietetyk, zadawali pytania dotyczące kwestii żywienia.

Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze.  Było okazją do zweryfikowania własnej wiedzy na temat zdrowego trybu życia i zasad właściwego żywienia. Dostarczyło zarówno dorosłym jak i naszym uczniom wielu odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

             Mamy też nadzieję, że będzie ono owocne w skutkach!

Serdecznie dziękujemy wszystkim,  którzy wzięli udział w spotkaniu dotyczącym zdrowego odżywiania.

https://cloud2.edupage.org/cloud/hdimge1f8ccf7cf553aedd83a1f7c81168f.jpg?z%3AwzmTt%2FRhjou8ad9zHpqnx4UeJKwbULoIbAim5LKpdM6HH0k6Hi1Twr1gztKXFQ1i

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

50

pracownicy niepedagogiczni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poznanie najważniejszych zasad żywienia, przedstawienie jadłospisu dla ucznia według nowej piramidy zdrowia.

III-V 2017

 

 

 

 

 

 

 

 

XII-VI

Mini –ogródki  z rzeżuchą , szczypiorkiem i  ziołami

 

W każdej klasie począwszy od 3-5 latków do klasy III prowadzone były hodowle ekologicznych nowalijek( rzeżuchy, szczypiorku, bazylii). Rośliny, które wyrosły dostępne były na szkolnym korytarzu i dzieci mogły wzbogacać przynoszone do szkoły  kanapki w nowalijki. Panie kucharki starały  się dodawać ekologiczne dodatki do sałatek i surówek obiadowych serwowanych przez kuchnię szkolną.

Raz w miesiącu, na tablicy korkowej każda klasa promowała walory zdrowotne wylosowanego warzywa i owocu, które były  ujmowane w jadłospisie  stołówki szkolnej- dzieci chętnie  kosztowały  warzywa i owoce w różnych postaciach (surówki , sałatki, soki, kompoty)

 

 

 

4

 

 

 

35

 

 

Panie kucharki

Uczniowie zaczęli przywiązywać większą uwagę do tego, co, na co dzień jadają.

 

Poznali wartość warzyw i owoców i rozumieją ją.

Jadłospisy przygotowywane przez kucharki szkolne.

XII

2016

 

 

 

 

 

 

XII

2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I-VI

2017

 

 

 

 

 

 

IX-VI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IV 2017

 

Promowanie

wśród uczniów

zdrowych

nawyków

żywieniowych

 

 

W grudniu  w ramach kultywowania tradycji bożonarodzeniowych uczniowie zorganizowali Wigilie klasowe, w czasie których serwowano tradycyjne potrawy wigilijne, składano sobie życzenia świąteczne i śpiewano kolędy. Wigilia  pokazała, że możemy liczyć na wsparcie i pomoc rodziców.

Założono na stronie internetowej szkoły zakładkę „Promocja zdrowia”.

Na stronie internetowej szkoły oraz w gazetce S.U.  ukazywały  się informacje z edukacji w zakresie zdrowych stylów życia, z naciskiem na utrwalanie nawyków zdrowotnych uczniów nabywanych w  szkole , głównie w sferze  odżywiania i aktywności fizycznej.

Uczniowie wszystkich klas przystąpili do projektu: „Szkolny miesiąc warzywno-owocowy . Każda klasa co miesiąc prezentowała walory wylosowanego owocu i warzywa.

Uczniowie przygotowywali sałatki warzywno-owocowe, kanapki, surówki. W klasach królowały różnorodne warzywa. Każdy uczeń starał się, aby jego sałatka była kolorowa i smaczna. Przy tej okazji dzieci przypomniały sobie wygląd, smak oraz zapach niektórych produktów. Przyrządzanie sałatek, wspólne częstowanie kolegów i koleżanek dało dzieciom wiele satysfakcji.

Uczniowie klas 0-III realizowali projekt edukacyjny: „Zdrowo jem, więcej wiem”, którego celem było podniesienie wiedzy na temat zależności między sposobem odżywiania a stanem zdrowia Wiosną zostały wykonane zadania:

  1. Forum dla rodziców: ”Wychowanie fizyczne –ważna sprawa”
  2. Stworzenie własnej gry zespołowej
  3. Zajęcia: ”Zostań sportowym asem”.
  4. Hodowla ziół

Uczniowie klasy III przez trzy dni realizowali projekt: ”Odżywiamy się zdrowo”, celem którego było zapoznanie się z zasadami zdrowego odżywiania i sporządzenie zdrowych potraw

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

50

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

32

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

50

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13

 

 

 

dyrektor,

pedagog,

ksiądz, katecheta,

pracownicy niepedagogiczni

 

 

 

 

 

koordynator

Zaczęli zwracać większą uwagę na zabieranie drugiego śniadania jak i spożywania większej ilości owoców i warzyw.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Są świadome wpływu ruchu i ćwiczeń na ogólny rozwój, sylwetkę i zdrowie człowieka.

 

 

 

 

 

Potrafią przygotować surówkę , sałatkę przestrzegając przy tym zasad higieny.

II

Higiena  słuchu jako ważny elementy percepcji

 

W lutym zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym materiały edukacyjne przygotowane przez uczniów klasy IV i VI ulotki pod kierunkiem nauczyciela przyrody, na temat szkodliwego wpływu hałasu na samopoczucie. Na świetlicy powstał , z inicjatywy uczniów, „Kącik Ciszy”  - przebywają tu uczniowie, którzy chcą w pomieszczeniu o bardzo niskim natężeniu hałasu spędzić przerwę.

Każdy z uczniów, który  nie lubi „głośnych przerw”, ma możliwość przebywania w miejscu o mniejszym natężeniu hałasu

1

 

 

 

 

 

 

 

 

1

5

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

nauczyciel świetlicy

Komfort psychiczny dzieci, które nie lubią hałasu.

IV

2017

 

 

 

XII 2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IV  2017

Dbałość o środowisko naturalne (sprzątanie terenu, zbiórka surowców wtórnych, segregowanie śmieci)

22 kwietnia uczniowie  z zainteresowaniem obejrzeli przedstawienie  „ Ekologiczne Smerfy” podkreślające  znaczenie bioróżnorodności  i propagujące ekologiczne zachowania.

Uczniowie wszystkich klas zbierali makulaturę w ramach XIII edycji „Konkursu –zbiórka makulatury” dla szkół z terenu województwa mazowieckiego -efekt 35,21 kg zebranej makulatury na 1 ucznia

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

50

 

 

 

 

 

dyrektor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

koordynator dyrektor

ksiądz

 rodzice

Poszerzenie świadomości uczniów i rodziców na temat recyklingu,

współpraca, integracja, pojemniki do segregacji.

IX-VI 2017r

Realizacja programów zewnętrznych

„Nie pal przy mnie, proszę” (– szkolenie dotyczące realizacji programu przeprowadzone przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Żurominie,

udział w programie „Owoce w szkole”, organizowanym przez ARMIR

Mleko w kartonie: ”Szklanka Mleka”

„Bieg po zdrowie”,

„Czyste powietrze wokół nas”

 

4

 

 

 

  1. i  kl.  

 

 

          I-III

 

 

 

1

 

50

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

dyrektor,

pracownicy niepedagogiczni.

Podniesienie świadomości zdrowotnej uczniów , konsumpcja mleka, owoców i warzyw (sprawozdanie z nadzoru).

 

Współpraca z:

pielęgniarką,

 

 

 

Sanepidem

 policjantem

 

sprawdzanie czystości,   badania rozwojowe dzieci i młodzieży (waga, wzrost, badanie ostrości wzroku i widzenia barw, kontrola ciśnienia krwi, sprawdzanie układu ruchu pod względem wad postawy) ,profilaktyka mająca na celu zapobieganie chorobom oraz próchnicy , pogadanki na temat higieny osobistej uczniów, zdrowego odżywiania, prawidłowej postawy           ciała.    Ponadto współpracowaliśmy z Sanepidem w zakresie realizacji programu: ”Nie pal przy mnie  proszę”.   

   

 Pogadanka: ”Sposoby rozwiązywania konfliktów  -rola mediacji”, „Jak bezpiecznie spędzić wakacje”

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

1

50

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

30

 

 

 

 

8

pielęgniarka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dyrektor, pedagog

 

 

Podniesienie świadomości higienicznej uczniów.

 

 

07.12.2016r.

Udział Dyrektora, koordynatora i nauczycieli w szkoleniach związanych z promocją zdrowia

„Zdrowie najwyższą wartością- nauczyciel kreatorem postaw prozdrowotnych” -MCSDN Ciechanów”

 

 

 

1

 

dyrektor

Doskonalenie w zakresie edukacji zdrowotnej, wymiana doświadczeń, samokształcenie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IX / 2020 

 

 

 

 

XI / 2020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XII / 2020

 

I / 2021

 

III / 2021

 

 

VI /2021

 

 

 

 

IX / 2020

 

 

 

XI/ 2020

 

 

XII / 2020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

III / 2021

 

 

V / 2021

 

 

VI / 2021

 

Aktywne formy spędzania wolnego czasu przez naszych uczniów i rodziców

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 BEZPIECZEŃSTWO W   INTERNECIE  I   ZDROWE ODŻYWIANIE 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PROMOWANIE ZDROWEGO STYLU ŻYCIA

Nauczyciel wychowania fizycznego przez całe półrocze prowadził atrakcyjne zajęcia sportowe, włączał do zajęć sportowych uczniów klas I-III, przygotowywał uczniów klas starszych do  zawodów sportowych. Celem zajęć było promowanie zdrowego stylu życia, zachęcanie do uprawiania sportu i podejmowania różnych form aktywności fizycznej. Zwrócenie uwagi na wpływ ruchu na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka.

Ponadto Pan Dyrektor zorganizował rajd rowerowy po okolicy, Dzień Dziecka na sportowo i Igrzyska Sportowe, w które to formy chętnie włączyli się rodzice uczniów.

Dzięki staraniom Dyrektora nastąpiła   poprawa warunków rekreacyjno – sportowych poprzez wycyklinowanie parkietu oraz wyrównanie boiska szkolnego. 

Witaminy, sole mineralne i woda w diecie człowieka ”.

      Dnia 22 listopada w naszej szkole odbyła się krótka prezentacja witaminy C w ramach realizacji przez szkołę programu Szkoły Promującej Zdrowie. Panie z oddziału przedszkolnego 3-6 latków p. Angelika Strzelczyk i p. Dorota Lipka przygotowały gazetkę, której hasło przewodnie brzmi „Witaminy, sole mineralne i woda w diecie człowieka ”.

     Jako pierwsza została zaprezentowana witamina C. Pani Angelika Strzelczyk przedstawiła uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły najważniejsze informacje dotyczące witaminy C min.  jakie ma ona znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu,  jak wygląda dzienne zapotrzebowanie witaminy C w diecie człowieka, jakie są objawy niedoboru wit. C i co mogą one powodować, jakie są źródła wit. C, przedstawiła zawartość wit. C w niektórych owocach i podała kilka ciekawostek związanych z korzystnym wpływem tejże witaminy na organizm człowieka.

     Oczywiście swój wkład w prezentacje witaminy C miały również 3-6 latki. Dzieci wykonały wyklejanki truskawki i cytryny, prace przedszkolaków zostały wyeksponowane na holu głównym.

   Warto wspomnieć, iż panie z oddziału przedszkolnego w ramach promocji zdrowego stylu życia w naszej szkole wycisnęły sok ze świeżych pomarańczy, który następnie degustowały dzieci.

Jak się okazało większość z nich pierwszy raz piła sok ze świeżo wyciśniętych owoców.

Dzieciom bardzo smakowała szklanka pożywnego soku pomarańczowego = porcja zdrowia w szkole.

                   

 

SPOTKANIE Z KOSZYKARKAMI

      

         W czwartek 23.11.2017r. gościliśmy w naszej szkole zawodniczki  drużyny koszykarskiej Mon - Pol  Płock  1 Liga Kobiet. Reprezentantki kadry narodowej dziewcząt  skorzystały  z zaproszenia Pedagoga Agnieszki Ostrowskiej oraz Dyrektora szkoły  - Karola Rakowskiego.

          Po uroczystym otwarciu   i przywitaniu gości przez Dyrektora naszej szkoły.  Pani Justyna Pytlarczyk  podarowała koszulkę ze wszystkimi podpisami  drużyny. Następnie  zawodniczki  skierowały kilka słów do uczniów, starały się namówić  do aktywnego stylu życia oraz zakorzenienia  zainteresowania sportem i zdrowym  stylem życia. 

          Po krótkim wystąpieniu koszykarki zaprosiły uczniów do wspólnej zabawy . Dzieciaki  starały się jak najdokładniej wykonywać polecenia  i z uśmiechem na twarzy poznawały  podstawowe elementy koszykarskiego rzemiosła.

        W trakcie wykonywania ćwiczeń zawodniczki niejednokrotnie zwracały uwagę na detale podczas treningu. W dniu spotkania uczestniczyły wszystkie dzieci naszej szkoły.  Uczniowie klas IV-VII spróbowali swoich sił w przeprowadzonych przez zespół zajęciach wychowania fizycznego.  Świetna atmosfera  towarzyszyła  podczas treningu a uśmiechy nie znikały z twarzy dzieci i nauczycieli Prowadzone zajęcia zostały uwiecznione zdjęciami. Na koniec reprezentantki drużyny koszykarskiej Justyna , Patrycja i Kinga rozdały autografy. 

Cała społeczność szkolna była bardzo zadowolona z wizyty zaproszonych gości.

W najbliższej przyszłości będziemy kontynuować spotkania z reprezentantami drużyn  z innych dziedzin sportu.

 

              

Dzień  Zdrowia

               Promocja zdrowia budzi coraz większe zainteresowanie wśród nauczycieli, uczniów i rodziców.

22 marca 2018r. odbył się w naszej szkole Dzień Zdrowia, którego zwiastunem były przepiękne wiosenne kwiatoumilacze  wystawione na korytarzu  szkolnym  przez wszystkie klasy. Szczególnie wyróżniała się dekoracja kwiatowa oddziału 3-6 latków.

          Imprezę uświetniły delegacje społeczności szkół promujących zdrowie województwa mazowieckiego: Szkoły Podstawowej w Łęgu i Zespołu  Placówek Oświatowych nr.1 w Mławie (liczymy na dalszą współpracę). W uroczystości wzięli również zaproszeni goście: Wójt Gminy Siemiątkowo- Pan Piotr Kostrzewski, Ksiądz Dziekan Roman Tomaszewski i pielęgniarka szkolna Pani Jadwiga Wesołowska.

       

       Dzień Zdrowia rozpoczął Dyrektor Szkoły Pan Karol Rakowski, który przedstawił priorytety szkoły  w zakresie promocji zdrowia. Następnie  uczniowie klasy III, IV  i VII.  Zaprezentowali program artystyczny. Młodzi artyści uświadomili całej społeczności szkolnej i zaproszonym gościom zależność między czystym środowiskiem a zdrową żywnością, fajnym samopoczuciem   fizycznym i psychicznym  i aktywnością fizyczną.     

Kolejnym punktem programu był konkurs dotyczący  interpretacji hasła przewodniego: ”Czyste środowisko-zdrowa żywność”, w  którym bezkonkurencyjni okazali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Łęgu.

Dla naszej szkoły prace plastyczne przygotowali: Julia Cieślińska, Bartosz Strzelczyk, Kacper Sumiński

Oliwia Kowalska, Oliwia Sobiecka, Wiktoria Kowalkowska i Zuzia Skonieczna ( zajęliśmy II miejsce)

          

Kolejnym elementem była degustacja potraw wielkanocnych przygotowanych przez rodziców naszych uczniów. Stoły aż huczały od pomysłów. Główne menu stanowiły jaja przygotowane na różne sposoby. Pięknie podane i  smaczne.

              

W  tym czasie pomiaru ciśnienia dokonywała  pani pielęgniarka, chętnych było wielu.

Dekoracje stołów przygotowała Pani Danuta Sumińska z uczniami klas IV-VI. Po doznaniach smakowych przyszedł czas na gimnastykę umysłu.

Do konkursu międzyszkolnego: ”Wachlarz witamin i profilaktyka wybranych chorób” dla klas VII  przystąpiło dziewięcioro uczniów z trzech szkół. Zarówno w I, jak i w drugim etapie, poziom był bardzo wyrównany. Gratulacje należą się wszystkim uczestnikom konkursu.

 I miejsca ex aequo zajęły: Julia Kopczyńska i Klaudia Sznajderowicz– uczennice naszej szkoły. 

Następnie, zgodnie z zasadą :”W zdrowym ciele zdrowy duch” instruktorka  aerobiku  zaprosiła uczniów do zabawy ruchowej, po której nastąpił szkolny konkurs  kulinarny „Masterchef”.

             

             Drużyny poszczególnych klas przygotowywały przekąski z wylosowanym wcześniej warzywem. Przepięknie zaprezentowała się drużyna  klasy VII -  w jednakowych, uszytych specjalnie dla potrzeb konkursu fartuszkach.  Drużyna I klasy  natomiast ozdobiła swój stół przepięknymi dekoracjami   wielkanocnymi,  szczególnie zachwycał zając wykonany z mchu.  Wszystkie drużyny przygotowały sałatki o niesamowitych walorach organoleptycznych. Była to świetna okazja, by włączyć najmłodsze pokolenie w przygotowanie posiłków oraz podkreślić –jak można razem uczestniczyć w przygotowaniach świątecznych we własnym domu, wybierać potrawy zdrowe i wartościowe.

             Dzień Zdrowia dostarczył nam wiele niezapomnianych chwil i  pozytywnych emocji.
Na koniec nastąpiło wręczenie dyplomów i nagród ufundowanych przez Dyrektora Szkoły I nauczyciela przyrody.

            

             Myślę, że impreza podkreśliła całokształt działań prozdrowotnych szkoły , partnerstwo uczniów, nauczycieli, rodziców i instytucji współpracujących ze  szkołą.

Czynimy bowiem starania aby uzyskać CERTYFIKAT i zaszczytny tytuł: Szkoła Promująca Zdrowie”.

                                                   Koordynatorzy do spraw promocji zdrowia.

 

Sprawozdanie za I półrocze  2020/2021r. opracowane na podstawie informacji uzyskanych od nauczycieli uczących w szkole.

- we wrześniu zespół SPZ opracował plan działań w oparciu o przeprowadzoną przez zespół ewaluacji wewnętrznej, diagnozę potrzeb wśród nauczycieli, uczniów i rodziców, z którym została zapoznana Rada Pedagogiczna, pracownicy niepedagogiczni, uczniowie i rodzice,

-  30.09. 2020r.  odbyła się degustacja potrawy z ziemniaków przygotowana przez Panie  z kuchni, z okazji „Święta Ziemniaka”.

- w listopadzie, w związku z przejściem na pracę zdalną,  zamiast konkursu na plakaty promujące zdrowe odżywianie, nauczyciele klas I-III przystąpili do realizacji  programu:  ”Przygotujmy lepszy świat”,  którego celem było pokazanie dzieciom, że ich codzienne wybory żywieniowe mają ogromne znaczenie dla nich i dla naszej planety. Jak drobna zmiana na naszym talerzu może być korzystna dla naszego zdrowia i zaowocować wielką zmianą dla środowiska. Uczniowie przekonali się, że jedząc więcej różnorodnych warzyw i kasz, a mniej mięsa ograniczają emisję gazów, ratują tysiące drzew, zwierząt, oszczędzają hektolitry wody. Dzięki różnorodnej diecie zarówno dzieci jak o dorośli czują się zdecydowanie lepiej – mają więcej sił do działania. Uprawa roślin strączkowych i kasz zużywa znacznie mniej wody niż produkcja mięsa. Rośliny strączkowe budują nasze mięśnie, wzmacniają kości i zęby, chronią przed chorobami, pomagają w koncentracji, wspomagają pracę serca, trawienie, poprawiają pamięć. Uczestniczące w programie dzieci zdobywają wiedzę i praktyczne umiejętności pozwalające im wybierać w diecie to, co najlepsze dla nich, dla naszej rodziny i dla całej planety. Uczniowie mają możliwość poznania ciekawych przepisów i samodzielnie lub z rodzicami przygotować posiłki oparte w głównej mierze na składnikach roślinnych. Poznają wiele inspiracji na zdrowy i wartościowy posiłek dla całej rodziny. Każdego tygodnia poznają nowe warzywo, z którego wspólnie z rodziną przygotowują ciekawe dania obiadowe, śniadania czy kolacje. To co jemy ma wpływ na nasze zdrowie. Dzięki temu, że jemy różnorodne posiłki, jesteśmy zdrowsi, lepiej się czujemy, jesteśmy bardziej aktywni i chętni do aktywności fizycznej.

 Zrealizowaliśmy połowę materiału, w dalszym ciągu będziemy go kontynuować (do 31 marca 2021r.) .

Również w listopadzie na zajęciach wdż grupa dziewcząt -  wyraziła  swoje uczucia  i emocje związanych z netykietą i pozytywnymi aspektami Internetu”.

-w grudniu uczniowie wzięli udział w Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej : „By powstał dom potrzeba wiele troski”-15.XII,(zapobieganie agresji i przemocy),

- w styczniu-zespół dokonał podsumowania działań.

- Uczniowie i rodzice  klasy IV przystąpili i zrealizowali treści programu antytytoniowej edukacji zdrowotnej: ”Bieg po zdrowie”. Podstawą zajęć  było stymulowanie kreatywności i aktywności.                                                                        - Uczniowie klas I-III zakończyli realizację programu trwającego do 31.03.2021r. ”Przygotujmy lepszy świat”,  którego celem było pokazanie dzieciom, że ich codzienne wybory żywieniowe mają ogromne znaczenie dla nich i dla naszej planety.                        

 -17.06.2021r.  odbył się konkurs plastyczny dla klas I-III na podkładkę pod mysz. Przyznano trzy nagrody i dwa wyróżnienia uczniom z klas: I i III.                        

- W ostatnim tygodniu czerwca uczniowie klasy II wykonali plakat: ”Bezpieczne wakacje”, natomiast dzieci z klasy III sformułowali rady dotyczące bezpieczeństwa podczas wypoczynku letniego.

 

- we wrześniu obchodzono Święto Ziemniaka. Zostały przygotowane przez wychowawców wszystkich klas pogadanki na temat wartości odżywczych ziemniaków,

- w klasach uczniowie wykonali „Figurki z ziemniaków”,

- w listopadzie (27.10.2020r.)  - odbyły się warsztaty on-line dotyczące przemocy i agresji wśród młodzieży dla uczniów, rodziców i nauczycieli.

 

-30 listopada uczniowie klasy II przedstawili projekty modowe dotyczące dostosowania ubioru do pogody.

 

- w grudniu uczniowie zostali zapoznani ze zwyczajami bożonarodzeniowymi i wykonali świąteczne kartki w języku angielskim.

- uczniowie klas I-VIII zrealizowali program reintegracyjny: ”Asertywność, stres i komunikacja”,                                                                                                                                                                - w klasie II i VII zrealizowano program: „Chroń się przed kleszczami wszelkimi sposobami”,                                                                                                                                                      - „Nie pal przy mnie, proszę”- program zrealizowano w klasach I-III,                                                                                  -uczniowie klasy VII stworzyli pod kierunkiem nauczyciela grę dydaktyczną:” HIV/AIDS”, w którą zagrali między sobą oraz z uczniami klasy VIII,

- czworo uczniów wzięło udział w warsztatach Ministerstwa Klimatu i Ochrony Środowiska i podzieliło się na stronie internetowej szkoły swoimi przemyśleniami,                                                                                                                                      - uczniowie wszystkich klas chętnie przystąpili do zbiórki elektrośmieci zamieszczając na poczcie szkolnej zdjęcia z oddawanym sprzętem,

- w klasie VII na lekcji biologii zrealizowano tematykę dotyczącą zapobiegania uzależnieniom,                                                             - uczniowie klas IV- VIII wzięli udział w konkursie: ”STOP dopalaczom i narkotykom”,

- 19.03.2021r. z okazji Dnia Wiosny- przygotowany został  literkowy drybling dla uczniów klasy II (obchody Światowego Dnia Zdrowia, planowanego na pierwszy Dzień Wiosny odbyły się tylko dla wyżej wspomnianej klasy, dlatego w tym czasie obowiązywało nauczanie hybrydowe i tylko ta klasa była obecna w szkole),                                                                           

- obchody on-line  Dnia Matki

- 1 czerwca 2021r. odbyły się gry i zabawy sportowe,

- w szkole realizowane były dodatkowo SKS-y,

- 18.06.2021r. odbyła się wycieczka uczniów klas I-VIII do Płocka, do kina i Parku Trampolin.

2. Zespół Promocji Zdrowia dokonał ewaluacji programu na ten rok szkolny.

KRYTERIUM SUKCESU:                                                                                                                     

- 70% uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców stwierdzi, że czas spędzany przed komputerem mieści się w granicach sugerowanych przez nauczycieli  oraz będzie zadowolonych z polepszenia poziomu edukacji zdrowotnej i programu profilaktyki.

 W ankiecie przeprowadzonej 21 czerwca 2021 roku wzięło udział 28 respondentów: 11 nauczycieli, 8 rodziców i 9 uczniów.        

 Z analizy ankiet dla nauczycieli wynika, że:                                                                                       

100% nauczycieli  uważa, że dzieci spędzają 2-5 godzin przed komputerem. Potwierdza ten fakt 33% uczniów i 0% rodziców. 55,55% rodziców twierdzi, że dzieci spędzają przy komputerze 1-2 godz., co jest zbieżne z odpowiedziami uczniów (50% dzieci zaznaczyło odpowiedź 1-2 godz.). 44,45% rodziców twierdzi, że dzieci spędzają 15-30 minut przed komputerem. Potwierdza to 17% uczniów.                                                                                                                                     

W pytaniu drugim dotyczącym  poprawy skuteczności działań w zakresie edukacji zdrowotnej, 100% ankietowanych nauczycieli odpowiedziała twierdząco. Tak uważa też 100% rodziców i 88% uczniów.                                                        

Pytanie trzecie dotyczyło zapytania o poprawę działań w zakresie profilaktyki. Ponownie 100% nauczycieli i rodziców odpowiedziało twierdząco. Potwierdziło ten fakt 77% badanych uczniów.                                                                                                   

Wnioski:                                                                                                                                                          

 - dzieci są świadome zagrożeń płynących z nadmiernego korzystania z Internetu i użytkują go rozważnie,                             

 - należy przeprowadzać ewaluację działań prowadzonych w zakresie edukacji zdrowotnej i w zakresie profilaktyki.                                                                                               

Kryterium sukcesu zostało spełnione.

                                                                               Beata Jędrzejewska

 

 

SPZ- sprawozdanie za II półrocze  2020/2021r. opracowane na podstawie informacji uzyskanych od nauczycieli uczących w szkole.Cel na rok 2020/2021 to:  zwiększenie świadomości zdrowego stylu życia z uwzględnieniem  bezpieczeństwa korzystania z sieci Internet przez  młodych internautów.

1. W ZAKRESIE: BEZPIECZEŃSTWO W   INTERNECIE  I   ZDROWE ODŻYWIANIE  zrealizowano działania:                                                                                           

 - Uczniowie i rodzice  klasy IV przystąpili i zrealizowali treści programu antytytoniowej edukacji zdrowotnej: ”Bieg po zdrowie”. Podstawą zajęć  było stymulowanie kreatywności i aktywności.                                                                      

  - Uczniowie klas I-III zakończyli realizację programu trwającego do 31.03.2021r. ”Przygotujmy lepszy świat”,  którego celem było pokazanie dzieciom, że ich codzienne wybory żywieniowe mają ogromne znaczenie dla nich i dla naszej planety.                                                                                                   

 -17.06.2021r.  odbył się konkurs plastyczny dla klas I-III na podkładkę pod mysz. Przyznano trzy nagrody i dwa wyróżnienia uczniom z klas: I i III.                        

- W ostatnim tygodniu czerwca uczniowie klasy II wykonali plakat: ”Bezpieczne wakacje”, natomiast dzieci z klasy III sformułowali rady dotyczące bezpieczeństwa podczas wypoczynku letniego.

2. W ZAKRESIE : PROMOWANIE ZDROWEGO STYLU ŻYCIA                                   

- uczniowie klas I-VIII zrealizowali program reintegracyjny: ”Asertywność, stres i komunikacja”,                                                                                                                                                                - w klasie II i VII zrealizowano program: „Chroń się przed kleszczami wszelkimi sposobami”,                                                                                                                                                    

 - „Nie pal przy mnie, proszę”- program zrealizowano w klasach I-III,                                                                                  -uczniowie klasy VII stworzyli pod kierunkiem nauczyciela grę dydaktyczną:” HIV/AIDS”, w którą zagrali między sobą oraz z uczniami klasy VIII,

- czworo uczniów wzięło udział w warsztatach Ministerstwa Klimatu i Ochrony Środowiska i podzieliło się na stronie internetowej szkoły swoimi przemyśleniami,                                                                                                                                      - uczniowie wszystkich klas chętnie przystąpili do zbiórki elektrośmieci zamieszczając na poczcie szkolnej zdjęcia z oddawanym sprzętem,

- w klasie VII na lekcji biologii zrealizowano tematykę dotyczącą zapobiegania uzależnieniom,                                                                               - uczniowie klas IV- VIII wzięli udział w konkursie: ”STOP dopalaczom i narkotykom”,

- 19.03.2021r. z okazji Dnia Wiosny- przygotowany został  literkowy drybling dla uczniów klasy II (obchody Światowego Dnia Zdrowia, planowanego na pierwszy Dzień Wiosny odbyły się tylko dla wyżej wspomnianej klasy, dlatego w tym czasie obowiązywało nauczanie hybrydowe i tylko ta klasa była obecna w szkole),                                                                          

- obchody on-line  Dnia Matki,                                                                               

  - 1 czerwca 2021r. odbyły się gry i zabawy sportowe,

- w szkole realizowane były dodatkowo SKS-y,

- 18.06.2021r. odbyła się wycieczka uczniów klas I-VIII do Płocka, do kina i Parku Trampolin.

Zespół Promocji Zdrowia dokonał ewaluacji programu na ten rok szkolny. KRYTERIUM SUKCESU:                                                                                                                     

- 70% uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców stwierdzi, że czas spędzany przed komputerem mieści się w granicach sugerowanych przez nauczycieli  oraz będzie zadowolonych z polepszenia poziomu edukacji zdrowotnej i programu profilaktyki.

 W ankiecie przeprowadzonej 21 czerwca 2021 roku wzięło udział 28 respondentów: 11 nauczycieli, 8 rodziców i 9 uczniów.                          

 Z analizy ankiet dla nauczycieli wynika, że:                                                                                       100% nauczycieli  uważa, że dzieci spędzają 2-5 godzin przed komputerem. Potwierdza ten fakt 33% uczniów i 0% rodziców. 55,55% rodziców twierdzi, że dzieci spędzają przy komputerze 1-2 godz., co jest zbieżne z odpowiedziami uczniów (50% dzieci zaznaczyło odpowiedź 1-2 godz.). 44,45% rodziców twierdzi, że dzieci spędzają 15-30 minut przed komputerem. Potwierdza to 17% uczniów.                                                                                                                                     W pytaniu drugim dotyczącym  poprawy skuteczności działań w zakresie edukacji zdrowotnej, 100% ankietowanych nauczycieli odpowiedziała twierdząco. Tak uważa też 100% rodziców i 88% uczniów.                                                        

Pytanie trzecie dotyczyło zapytania o poprawę działań w zakresie profilaktyki. Ponownie 100% nauczycieli i rodziców odpowiedziało twierdząco. Potwierdziło ten fakt 77% badanych uczniów.                                                                                                   

Wnioski:                                      

 - dzieci są świadome zagrożeń płynących z nadmiernego korzystania z Internetu i użytkują go rozważnie,                                                           

 - należy przeprowadzać ewaluację działań prowadzonych w zakresie edukacji zdrowotnej i w zakresie profilaktyki.                                        

 Kryterium sukcesu zostało spełnione.

                                                                               Beata Jędrzejewska

 

 

 

 

 

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łaszewie
    Łaszewo 36
    09-135 Siemiątkowo
  • 23 679 60 98

Galeria zdjęć