„Tajemnica Psotnika” – to świetne zajęcia pozwalające uzmysłowić dzieciom fakt czy powinniśmy dotrzymywać powierzone nam tajemnice, czy może lepiej powiedzieć o niej komuś dorosłemu? Zaczęliśmy od wyjaśnienia terminu tajemnica. Nikt, nie miał żadnej wątpliwości jak to pojęcie wytłumaczyć. Następnie klasa została podzielona na cztery grupy. Każda z grup otrzymała konkretne zadanie tekstowe, którego bohaterowie ujawniają powierzone im tajemnice. Dzieci miały wczuć się w role bohaterów i przedstawić w jaki sposób zachowałyby się w zaistniałej sytuacji. Wszyscy byli zgodni, że tajemnicy nie powinno się ujawniać, jednak istnieją takie sytuacje kiedy ujawnienie ich osobie zaufanej jest wręcz konieczne. Tak jak w przypadku naszej III i IV grupy, gdzie właśnie ujawnienie tajemnicy okazało się jedynym słusznym rozwiązaniem. Gdy komuś dzieje się krzywda lub gdy wchodzi w grę czyjeś zdrowie lub życie, bezwzględnie powinniśmy podzielić się ta wiedzą z kimś dorosłym i zaufanym. Jest to jedyne słuszne rozwiązanie.
Uczniowie naszej szkoły w roku szkolnym 2021/2022 wzięli udział w II edycji II cyklu konkursu „ EDUKUJEMY – POMAGAMY”, który trwał od dnia 1 września 2021 roku do dnia 31 marca 2022 roku. Dzięki tej akcji zadbaliśmy o czystość naszego środowiska jednocześnie wspierając „Towarzystwo Opieki Nad Ociemniałymi Stowarzyszenie w Laskach ”.
Przed przystąpieniem do zbiórki nauczyciele klas I-III rozmawiali z uczniami na temat segregacji odpadów. Dzieci dowiedziały się, że baterie to odpad niebezpieczny zawierający substancje szkodliwe dla środowiska, które mogą przedostać się do gleby i wody ze składowisk odpadów, lub do powietrza w przypadku spalania. Zbiórkę baterii organizowała firma REBA. Szkoła przystąpiła do modułu pod hasłem EDUKUJEMY-KONKURUJEMY!
Po zabraniu wypełnionych pojemników nie zakończyliśmy naszych działań. Na korytarzu znajduje nowy pojemnik, który będziemy sukcesywnie zapełniać.
Nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w X Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym. Udział w projekcie ma na celu uhonorowanie i upamiętnienie żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Nauczyciel historii przed wyznaczonym terminem biegu poszerzał i popularyzował wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych w Polsce i za granicą. Nauczyciel wychowania fizycznego promowali aktywności fizyczną i zdrowy styl życia, a w szczególności ideę biegania.
W biegu wzięło udział około 50 uczniów naszej szkoły z klas III-VIII. Uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez Fundację Wolność i Demokracja. Bardzo dziękujemy za udział i zaangażowanie, mimo trudnych warunków meteorologicznych daliście radę. Oto krótka relacja zdjęciowa.
„Zdrowie, zgoda i piękna mowa każdemu się podoba”
21 marca 2022r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łaszewie odbyła się publiczna prezentacja działań szkoły i wyników autoewaluacji w zakresie dwóch standardów Szkoły Promującej Zdrowie. Uczestniczyli w niej członkowie społeczności szkolnej oraz zaproszeni goście: Wójt Gminy Siemiątkowo – Piotr Kostrzewski oraz przedstawiciel Sanepid-u pani Anna Czaplejewicz . Gości powitała uczennica klasy ósmej. Następnie Dyrektor Szkoły pan Karol Rakowski przedstawił historię tworzenia Szkoły Promującej Zdrowie. Następnie zebrani obejrzeli krótki pogram artystyczny pt.” O zdrowie dbamy, bo jedno tylko mamy”. Kolejnym punktem spotkania było przedstawienie graficznej prezentacji multimedialnej składającej się z dwóch części. Pierwsza zawierała wyniki autoewaluacji w zakresie dwóch standardów, druga – najważniejsze działania poparte zdjęciami z realizowanych programów, projektów i imprez środowiskowych oraz zmiany, jakie dokonały się w ich wyniku. Na zakończenie zainteresowani częstowali się szaszłykami pełnymi witamin, które poszczególne klasy przygotowywały w ramach konkursu: „Szkolny Masterchef”. Wszyscy obecni na podsumowaniu działań nie mogli się nadziwić, jak wspaniałe rzeźby, obrazy i smaczne sałatki wykonali uczniowie z owoców i warzyw.
Panie kucharki, jak zwykle niezawodne, zaprosiły na przepyszną zapiekankę z warzyw. Było rodzinnie, smacznie i zdrowo.
Zespół promocji zdrowia serdecznie wszystkim dziękuje.
Wszystkie_dzieci_zbieraja_elektosmieci.pdf
Drodzy uczniowie i rodzice !!!
Nasza szkoła przystąpiła do projektu “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.
Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.
,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’
Termin Akcji: 21.02.2022 r.
Miejsce Akcji: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łaszewie
Święta coraz bliżej, a więc zgodnie z tradycją przedszkolaki z grupy 5, 6-latków piekły świąteczne pierniczki. Dzieci z pomocą pań przygotowały i wałkowały ciasto. Wszystkim podobało się wykrawanie świątecznych kształtów przy pomocy foremek. Gdy pierniczki były gotowe dzieci przystąpiły do ich ozdabiania kolorowymi dekoracjami. Zabawa była doskonała, a pierniki wyszły przepiękne
15.12.2021 r.
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łaszewie informuje, że w dniu 15.12.2021 r. dokonano rozeznania cenowego na zamówienie dostawa artykułów spożywczych do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łaszewie w roku 2022.
Zaproszenie do złożenia oferty cenowej przesłano do następujących dostawców:
09-135 Siemiątkowo
Do dnia 15.12.2021 r. wpłynęła jedna oferta.
Dokonano rozeznania cenowego złożonego przez niżej wymienionych dostawców:
Dostawcą artykułów spożywczych w roku 2022 zostaje Sklep Przemysłowo-Spożywczo-Monopolowy, Marzanna Dobrzyńska, 09-135 Siemiątkowo.
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Jana Pawła II w Łaszewie
Karol Rakowski
Łaszewo,10.12.2021r.
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łaszewie informuje, że w dniu 10.12.2021 r. dokonano rozeznania cenowego na zamówienie wyposażenie pracowni w ramach programu ,,Laboratoria Przyszłości’’
Zaproszenie do złożenia oferty cenowej przesłano do następujących dostawców:
Do dnia 10.12.2021 r. do godz. 1000 wpłynęła jedna oferta.
Dokonano rozeznania cenowego na zamówienie: wyposażenie pracowni w ramach programu ,,Laboratoria przyszłości” przez niżej wymienionych dostawców:
Wybrano ofertę złożoną przez: Educarium sp. z o. o., ul. Grunwaldzka 207, 85-451 Bydgoszcz.
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Jana Pawła II w Łaszewie
Karol Rakowski
07.12.2021r.
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łaszewie informuje, że w dniu 07.12.2021 r. dokonano rozeznania cenowego na zamówienie węgla kamiennego w asortymencie kostka i orzech na rok kalendarzowy 2022.
Zaproszenie do złożenia oferty cenowej przesłano do następujących dostawców:
Do dnia 07.12.2021 r. do godz. 1000 wpłynęły dwie oferty.
Dokonano rozeznania cenowego na zamówienie 30 t węgla kamiennego w asortymencie kostka i 30 ton węgla kamiennego w asortymencie orzech na rok kalendarzowy 2022 przez niżej wymienionych dostawców:
Wybrano najkorzystniejszą ofertę cenową, złożoną przez: P.H.U. ,,WĘGLOSKŁAD’’ Andrzej Antosiak, ul. Przemysłowa 1, 09-300 Żuromin.
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Jana Pawła II w Łaszewie
Karol Rakowski
6 grudnia to data, na którą z niecierpliwością czekają wszystkie dzieci. Uczniowie klasy II też nie mogli doczekać się dzisiejszego dnia. Na początku przypomnieli sobie historię św. Mikołaja, wysłuchali jego pozdrowień skierowanych właśnie do nich i wykonali kilka zadań związanych z mikołajkami. Wyszukiwali różnic w obrazkach, próbowali odnaleźć ukryte elfy, wskazali Mikołajowi właściwą drogę prowadzącą do sań ale oczywiście najważniejsze w dzisiejszym dniu były prezenty. I tu dziwnym trafem Mikołaj dokładnie trafiał w zainteresowania dzieci, bo prezenty były wymarzone. To był fajny dzień.
Dnia 30 listopada w naszej szkole odbyły się Andrzejki Uczniowie i nie tylko:) poznali tradycje związane tym obrzędem a także dowiedzieli się, co czeka ich w przyszłości. Wszyscy świetnie się bawili. Dziękujemy SU za zorganizowanie tak miłego czasu.
Ostatni dzień listopada minął nam w iście zabawowym nastroju. Uczniowie klas I – III zebrali się razem, by wspólnie upamiętnić ten nietypowy w roku dzień. Podczas wspólnej zabawy mogliśmy poznać andrzejkowe tradycje, dowiedzieliśmy się skąd wywodzą się andrzejki, zgłębiliśmy nieco historii na temat polskich andrzejek. Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się wróżby polegające na: losowaniu kolorowych karteczek, wybieraniu kubeczka z ukrytym przedmiotem, wróżba z liczb związanych z datą urodzin, wróżba z butami, serduszko z imionami przyszłego wybranka czy wybranki. Co cię czeka w przyszłości – ruletka? Piórka z darami (mądrości, szacunku, empatii, kreatywności, odporności, odwagi). Kim zostaniesz w przyszłości? Gdzie będziesz mieszkać itp. Wiemy, że każdą wróżbę należy traktować z przymróżeniem oka, liczy się miło i ciekawie spędzony czas. Mam nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili przy dźwiękach andrzejkowej wideo – dyskoteki.
Okres jesienno – zimowy to czas, w którym szybko zapada zmrok, pogarszają się warunki pogodowe, co powoduje ograniczoną widoczność na drodze. Dlatego też, listopad to idealny czas na przeprowadzenie akcji pod hasłem: „Widoczny = bezpieczny”. W ramach tego przedsięwzięcia podjęto szereg działań promujących odpowiednie zachowanie w ruchu drogowym, m. in.
Wszystkie te działania miały na celu uwrażliwienie uczniów na fakt, że noszenie odblasków zwiększa ich bezpieczeństwo na drodze, stają się bardziej widoczni, co daje kierowcom szansę na prawidłową i adekwatną do sytuacji reakcję podczas jazdy.
W ramach przeprowadzonej akcji wszyscy uczniowie naszej szkoły otrzymali elementy odblaskowe, co z pewnością wpłynie na zwiększenie ich bezpieczeństwa.
W listopadzie uczniowie klasy IV wzięli udział w gminnym konkursie na ulotkę pt. "Świeć przykładem - noś odblaski". Spośród 26 prac komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców:
I miejsce - Jakub Siwiński - SP Siemiątkowo
II miejsce - Michał Piątek - SP Siemiątkowo
III miejsce - Julia Szymańska - SP Łaszewo
Wyróżnienia: Cezary Ciesielski - SP Siemiątkowo Marcelina Cybulska - SP Siemiątkowo
Natalia Jankowska - SP Łaszewo
25 listopada w grupie Motylki obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim "milutkim przyjacielem". W tym wesołym dniu na dzieci czekało wiele atrakcji. Były tańce z misiem, zabawy przy " misiowych " piosenkach, zdjęcia w foto - budkach. Przedszkolaki obejrzały prezentację, w której zaprezentowana została historia pluszowego misia oraz ciekawostki z życia niedźwiedzi. Dzieci brały udział w zgadywankach, quizach, wykonały pracę plastyczną, obejrzały bajkę " Miś Uszatek". Pani Danuta Sumińska przeczytała przygodę najbardziej znanego misia - Kubusia Puchatka. Był też czas na " " małe co nieco". Dzieci mogły skosztować ciasta w kształcie...... misia. Na koniec dnia pełnego uśmiechu i dobrej zabawy, dzieci otrzymały " Dyplom przyjaciela pluszowego misia"
22 październiaka 2021r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w żywej lekcji historii. Jej tematem były 123 lata zaborów, dążenie Polaków do odzyskania wolnej Ojczyzny oraz pierwsze lata niepodległości.
Program tej niezwykłej lekcji łączył zabawę z nauką. Uczestnicy z dużym zainteresowaniem śledzili jej przebieg i chętnie, a momentami wręcz żywiołowo, brali w niej udział. Mieli okazję nie tylko zobaczyć z bliska broń oraz wyposażenie żołnierzy z okresu I wojny światowej, poznawać twórców niepodległej Polski, historię powstań narodowowyzwoleńczych oraz wojny polsko-bolszewickiej, ale także przymierzyć mundur żołnierza Błękitnej Armii generała Hallera, wcielić się w rolę rekrutów do Legionów Polskich czy wziąć udział w plebiscycie na wzór tych, które odbywały się po zakończeniu Wielkiej Wojny na Górnym Śląsku, Powiślu, Warmii i Mazurach.
Ta niecodzienna lekcja bardzo podobała się uczniom i na pewno na długo pozostanie w ich pamięci.
22 listopada w grupie przedszkolnej Motylki obchodziliśmy Dzień Czytelnika. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną "Jak powstaje książka", oglądały książki zgromadzone w naszej przedszkolnej biblioteczce, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów znanych utworów literackich oraz wykonywały zakładki do książek. Przeprowadziliśmy pogadankę nt. dlaczego warto czytać książki i jak je szanować. Dzień Czytelnika nie mógł się odbyć bez głośnego czytania dzieciom. Przedszkolaki słuchały bajek czytanych przez mamę dziecka z grupy, panią Judytę Grzybowską, uczennice z kl.8 Wiktorię i Oliwię oraz przez koleżankę z grupy 5- latków, Zosię Lewandowską. Myślę, że wszystkie działania zachęcą dzieci do częstego sięgania po książkę
Dnia 19 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej w Łaszewie po raz kolejny uczestniczyli w Obchodach Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Inicjatorem i organizatorem akcji była Pani Agnieszka Ostrowska wraz z Panią Judytą Grzybowską i Panią Judytą Kowalczyk. Obchody rozpoczęliśmy prezentacją wierszy przez uczniów klasy IV oraz piosenką w wykonaniu ucznia klasy VIII. Następnie wychowawcy przypomnieli dzieciom jakie są ich prawa. Kolejną aktywnością upamiętniającą ten dzień był przemarsz przez miejscowość Łaszewo z transparentami i balonami na których uczniowie zapisali swoje prawa. Obchody Dnia Praw Dziecka na stałe wpisaliśmy już do kalendarza imprez i uroczystości.
Okres jesienno – zimowy to czas, w którym szybko zapada zmrok, pogarszają się warunki pogodowe, co powoduje ograniczoną widoczność na drodze. Dlatego też, listopad to idealny czas na przeprowadzenie akcji pod hasłem: „Widoczny = bezpieczny”. W ramach tego przedsięwzięcia podjęto szereg działań promujących odpowiednie zachowanie w ruchu drogowym, m. in.
Wszystkie te działania miały na celu uwrażliwienie uczniów na fakt, że noszenie odblasków zwiększa ich bezpieczeństwo na drodze, stają się bardziej widoczni, co daje kierowcom szansę na prawidłową i adekwatną do sytuacji reakcję podczas jazdy.
W ramach przeprowadzonej akcji wszyscy uczniowie naszej szkoły otrzymali elementy odblaskowe, co z pewnością wpłynie na zwiększenie ich bezpieczeństwa.