Z przyjemnością informujemy, że nasi uczniowie wzięli udział w drugiej lekcji programu #Superkoderzy Dziennikarze Przyszłości. Projekt ten ma na celu rozwijanie umiejętności dziennikarskich oraz kreatywności naszych uczniów.
W ramach tej lekcji, uczniowie stworzyli mapę mentalną, która będzie służyć jako pomoc dydaktyczna w trakcie trwania projektu. Mapa ta znajduje się w widocznym i łatwo dostępnym miejscu w naszej szkole. Zachęcamy do zapoznania się z nią, aby lepiej zrozumieć definicję i podstawowe cechy reportażu.
Ponadto, nasi utalentowani uczniowie przygotowali plakat przypominający o podstawowych cechach reportera. Mamy pewność, że pełniąc rolę reporterów, będą się nimi kierować.
53 uczniów Szkoły Podstawowej w Łaszewie i Zespołu Szkół w Siemiątkowie wspólnie uczestniczą w programie edukacyjnym dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym Euroweek w Bystrzycy Kłodzkiej. Dzieci rozwijają umiejętności językowe w zakresie języka angielskiego poprzez zabawę, komunikowanie się ze sobą oraz udział w zajęciach z wolontariuszami z Gruzji oraz Kolumbii.
Oprócz nauki języka angielskiego uczniowie poznali najbliższą okolicę - Ziemię Kłodzką. Podziwiali piękne widoki podczas spaceru do Sanktuarium Maria Śnieżna na Górze Iglicznej. Odwiedzili również Kopalnię Złota w Złotym Potoku.
17 października uczniowie klas I-IV uczestniczyli w wycieczce do Torunia. Celem wycieczki było zwiedzanie miasta, poznanie historii oraz zabytków architektury Torunia, rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, a także uczestniczenie w warsztacie wypieku piernika. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Planetarium, gdzie mieliś8my okazję obejrzeć seans ,,Kolorowy kosmos’’ oraz zwiedzić interaktywną wystawę Geodium. Kolejną atrakcją była wizyta w Piekarni Starotoruńskiej, podczas której piernikarze zapoznali nas z sekretnym przepisem wypieku piernika. Uczniowie w trakcie warsztatów własnoręcznie wykonały pierniki, świetnie się przy tym bawiąc. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Torunia. Podczas spaceru zobaczyliśmy m. in. Dom Mikołaja Kopernika, Krzywą Wieżę, Pomnik Mikołaja Kopernika, Katedrę Świętojańską. Dzień spędziliśmy bardzo intensywnie, a do do domu wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń…
W klasie 5 naszej szkoły rozpoczęły się fascynujące zajęcia w programu #SuperKoderzy Dziennikarze Przyszłości. Podczas pierwszej lekcji uczniowie zapoznali się z różnymi rodzajami reportaży: prasowymi, internetowymi, radiowymi i telewizyjnymi. W trakcie pogadanki omówiono przykłady reportaży, a uczniowie aktywnie poszukiwali wspólnych cech charakterystycznych dla tego gatunku dziennikarstwa. Nasi uczniowie świetnie poradzili sobie z analizą tematu reportaży, identyfikacją składników, takich jak fakty czy opinie oraz zrozumieniem roli osoby prezentującej reportaż. Z dużym zaangażowaniem podjęli się też dyskusji na temat celu reportażu. Ponadto w trakcie pierwszych zajęć uczniowie założyli własne konta na stronie scratch.mit.edu. Nauczyli się także korzystać z jej zasobów - wyszukiwali gry oraz poznali interfejs do tworzenia własnych aplikacji.
Dodatkowo, uczniowie poznali główne cele projektu #SuperKoderzy, dowiedzieli się o swojej roli jako przyszłych reporterów i zobowiązali się do stworzenia krótkich, 3-7-minutowych reportaży, które będą połączeniem podcastu i animacji w Scratchu.
To dopiero początek naszej przygody z #SuperKoderami Dziennikarzami Przyszłości!
Dzielimy się informacją o wspaniałej uroczystości, która miała miejsce w naszej szkole w dniu 16 października z okazji Dnia Patrona, poświęconego naszemu ukochanemu Janowi Pawłowi II.Tytuł tegorocznej uroczystości brzmiał "Papież święty - uśmiechnięty", co doskonale oddaje ducha tego wyjątkowego dnia. Razem wspominaliśmy naszego patrona jako człowieka, który czynił dobro zawsze z uśmiechem na twarzy, co stało się dla nas inspiracją i motywacją. Jego nauki o miłości, dobru i radości pozostają dla nas niezmiennie ważne.Podczas uroczystości skupiliśmy się szczególnie na relacjach Papieża z dziećmi i jego niezwykłej trosce o najmłodszych na świecie. Nasze serca wypełniły się radością, gdy przypominaliśmy sobie chwile, w których Jan Paweł II uśmiechał się do najmłodszych, obdarzając ich swoją miłością i ciepłem.Nasi utalentowani uczniowie recytowali słowa z listów napisanych do Jana Pawła II przez dzieci z różnych zakątków świata. Słowa te przypomniały nam, jak wielką nadzieją i inspiracją był dla najmłodszych, przekazując im ważne wartości i wzmacniając ich wiarę.Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego wyjątkowego wydarzenia, a szczególnie naszym uczniom, którzy wnieśli swój wkład, dzieląc się słowami Jana Pawła II. Niech ta uroczystość zostanie na długo w naszych sercach jako wyraz wdzięczności i hołdu dla naszego świętego patrona.
13 października w naszej szkole odbył się Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji Samorząd Szkolny przygotował uroczystą akademię, przybyli nasi kochani nauczyciele-emeryci jak również zaszczycił nas swoją obecnością Pan Wójt Piotr Kostrzewski, który również przygotował dla naszej szkoły prezent. Serdecznie dziękujemy
#dziennauczyciela
27 września 2023 roku Szkolna Komisja Wyborcza przeprowadziła wybory na Przewodniczącego Samorządów Uczniowskiego. Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łaszewie został Kacper Wagner, a jego zastępcami Julia Szymańska i Igor Falkowski. Gratulujemy wszystkim kandydatom oraz życzymy owocnej pracy na rzecz szkoły i uczniów.
Z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych został zorganizowany gminny konkurs pt: "Obcojęzyczna Gra Memory". Uczniowie mieli za zadanie przygotować karty memory w języku angielskim lub języku niemieckim o wybranej tematyce. W konkursie wzięli udział uczniowie kl. IV-VIII. Celem konkursu było:
- zachęcanie uczniów do wykorzystywania swoich umiejętności językowych;
- popularyzowanie języków obcych;
- odkrywanie i rozwijanie uzdolnień u uczniów.
Serdecznie dziękujemy uczniom Szkoły Podstawowej w Łaszewie jak również z Zespołu Szkół w Siemiątkowie. Zwycięzcom gratulujemy wygranej!
Organizatorkami konkursu były nauczycielki języków obcych ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łaszewie.
26 września w naszej szkole odbył się Europejski Dzień Języków Obcych. Tego dnia uczniowie przygotowali gazetki tematyczne oraz łamańce językowe zarówno po niemiecku jak i angielsku. Nasi uczniowie obejrzeli swoje ulubione kreskówki i filmy co niewątpliwie było ciekawym doświadczeniem. Uczniowie naszej szkoły przygotowali prace na gminny konkurs "Obcojęzyczna Gra Memory". Wyniki poznamy już wkrótce. Naszym celem jest:
- uświadomienie korzyści płynących z nauki języków obcych,
- kształtowaniu szacunku wobec innych kultur,
- podkreślenia ich roli i znaczenia w naszym codziennym życiu.
Wszystkie nasze poczynania relacjonowaliśmy przy użyciu sprzętu otrzymanego w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości. Zapraszamy do fotorelacji.
Chcieliśmy podzielić się z Wami niezwykle ekscytującą wiadomością. Nasza szkoła wygrała w konkursie organizowanym przez NASK (Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa) i z dumą możemy ogłosić, że zostaliśmy nagrodzeni jedną z 800 pracowni komputerowych! 🏆🎉
Ta nowa pracownia to prawdziwe centrum nauki i technologii, wyposażone w 16 nowoczesnych laptopów, specjalistyczne oprogramowanie oraz ekran interaktywny. To nie tylko wspaniała nagroda, ale także ogromna szansa na rozwijanie naszych umiejętności informatycznych, prowadzenie zajęć o jeszcze wyższym standardzie i poszerzanie horyzontów edukacyjnych naszych uczniów.
To osiągnięcie jest zasługą naszej wspólnoty szkolnej, zaangażowanych nauczycieli i utalentowanych uczniów. Dziękujemy każdemu, kto przyczynił się do tego sukcesu!
Nie możemy się doczekać, aby rozpocząć pracę w naszej nowej pracowni komputerowej i cieszymy się, że będziemy mogli jeszcze bardziej zainwestować w rozwijanie umiejętności cyfrowych naszych uczniów.
Bądźcie z nami na bieżąco, ponieważ już niedługo planujemy uroczyste otwarcie naszej nowej pracowni. Razem będziemy kształtować przyszłość i przygotowywać naszych uczniów do wyzwań technologicznego świata!
Dziękujemy raz jeszcze za Wasze wsparcie i gratulacje dla naszej szkoły! 💻🌟 #NASK #Nagroda #PracowniaKomputerowa #SukcesSzkoły
Mamy ogromną przyjemność poinformować, że nasza szkoła została zakwalifikowana do udziału w prestiżowym programie edukacyjnym Fundacji Orange - #SuperKoderzy. Dołączamy do elitarnej grupy 142 szkół z całej Polski, które miały zaszczyt zostać wybrane do tego programu.
Co to oznacza dla naszej szkoły? Przede wszystkim to wielka szansa na rozwijanie kompetencji informatycznych naszych uczniów oraz dostęp do nowoczesnych narzędzi edukacyjnych. Każda z tych 142 szkół, w tym i nasza, otrzyma grant o wartości 3000 złotych, który zostanie wykorzystany na zakup niezbędnego sprzętu komputerowego do prowadzenia zajęć z wybranej ścieżki programu.
W tegorocznym programie #SuperKoderzy, to uczniowie z klasy 5 będą mieli okazję uczestniczyć w fascynujących zajęciach związanych z realizacją ścieżki "Dziennikarze Przyszłości". To unikalna okazja do rozwijania umiejętności związanych z pisaniem, redagowaniem, tworzeniem interaktywnego reportażu, podcastów oraz programowaniem animacji, które są niezwykle ważne w dzisiejszym świecie.
Jesteśmy dumni z naszych uczniów, którzy zostali wybrani do udziału w tym programie i jesteśmy przekonani, że to doświadczenie wzbogaci ich wiedzę i umiejętności w dziedzinie nowych technologii oraz dziennikarstwa.
Chcielibyśmy serdecznie podziękować Fundacji Orange za wsparcie i możliwość udziału w tym programie. Razem z #SuperKoderami będziemy pracować nad kształtowaniem przyszłości naszych uczniów i przygotowaniem ich do wyzwań, jakie stawia przed nimi współczesny świat.
Dnia 18 września w szkole podstawowej im. Jana Pawła II w Łaszewie obchodziliśmy International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. W naszej szkole wszyscy uczniowie cieszyli się tym dniem! Odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez klasę V. Uczniowie zaprezentowali wiersze i zaśpiewali piosenkę na temat kropki. Odbyła się pogadanka na temat książki The Dot, którą napisał Peter Reynolds (opowiada ona o kropce, która zmieniła świat małej Vashti i dziewczynka uwierzyła w siebie). Następnie uczniowie obejrzeli dwa filmy edukacyjne pt. ,,Karolek przedstawia” oraz ,,The Dot” – kropka. Po obejrzeniu filmów cała społeczność szkolna przystąpiła do pobudzenia twórczej wyobraźni wykonując kreatywnego kwiata. Pracę plastyczną wykonała każda klasa. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był pedagog szkolny oraz Pani bibliotekarka.
11 września 2023 r. uczniowie klas V-VIII Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łaszewie uczestniczyli w wycieczce szkolnej do teatru dramatycznego w Płocku. Obejrzeli musical pt. ,,Pan niezwykły” kierowany głównie do młodych ludzi, którego bohaterami i aktorami byli również młodzi ludzie. Było to przedsięwzięcie edukacyjno-kulturalne w zakresie profilaktyki uzależnień dzieci i młodzieży. Przedstawienie ukazuje podróż bohaterki Klary, która wchodzi w wirtualny świat pełen niespodzianek, fantazyjnych historii, ale jednocześnie świat zagrożeń i słabości. Musical był pełen barw, ciekawych zwrotów akcji oraz zaskakujących refleksji. Dziecięcy aktorzy i ich przekaz stali się częścią terapii i profilaktyki oraz naturalnymi promotorami zdrowia. Spektakl ,,Pan niezwykły” to bardzo trafiona forma profilaktycznych działań zapobiegających uzależnieniom od elektroniki.Inicjatorem wycieczki był pedagog szkolny, natomiast opiekunami wychowawcy klas VI - VIII.
Uczniowie klas VI, VII i VIII naszej szkoły wzięli udział w Narodowym Czytaniu, organizowanym w ramach akcji promującej polską literaturę. Tegoroczny wybór padł na wielkie dzieło Elizy Orzeszkowej, „Nad Niemnem”. Wydarzenie to miało szczególny wymiar, ponieważ patronat nad akcją objęła para prezydencka, co podkreślało jego wagę i znaczenie dla kultury narodowej. Wierzymy, że takie inicjatywy przyczyniają się do rozwijania pasji czytelniczych wśród naszych uczniów oraz kształtowania ich świadomości kulturowej.
04.09.2023 r.
Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2023/2024. Na uroczystość przybyli licznie zgromadzeni rodzice, uczniowie oraz pracownicy naszej placówki. Pojawił się także gość specjalny. Na ceremonii otwarcia towarzyszył nam pan Robert Gajewski, dyrektor Banku Spółdzielczego w Raciążu. Z rąk pana dyrektora otrzymaliśmy czek na kwotę 3000 zł, za którą został zakupiony zestaw do korfballa.
To nie pierwszy raz, gdy Bank Spółdzielczy w Raciążu wspiera działalność naszej placówki, dlatego tym bardziej jesteśmy wdzięczni za wytypowanie nas do odebrania nagrody.
Dziękujemy pracownikom Banku Spółdzielczego w Raciążu za dotychczasową współpracę na wielu płaszczyznach oraz życzymy dalszych sukcesów!
#WyzwanieSportoweSGB
#BSRaciąż#SGB
W grudniu ubiegłego roku, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łaszewie zgłosiła się do III edycji projektu Złote Szkoły NBP. Do końca marca 2023 grupa projektowa zrealizowała 3 główne zadania projektu, tj. lekcję z ekonomią, warsztaty o pieniądzu oraz debatę z ekspertami na temat bezgotówkowego i gotówkowego systemu płatności. Po długich staraniach Nasza Szkoła na czele z grupą ambasadorów projektu otrzymała CERTYFIKAT ZŁOTEJ SZKOŁY NBP! Gratulujemy uczniom i nauczycielom odniesionego sukcesu i życzymy powodzenia w przyszłym roku!
13 czerwca 2023r. klasy I - III oraz klasa V uczestniczyły w wycieczce do Skansenu w Sierpcu, założonego w 1971 roku jako regionalne muzeum etnograficzne. Aura nie była zbyt sprzyjająca. Udało nam się jednak zobaczyć kilka zabudowań charakterystycznych dla wsi polskiej z przełomów XIX i XX wieku. Pani przewodnik w ciekawy sposób opowiedziała nam, jak żyli nasi przodkowie 100-150 lat temu na ziemiach polskich. Oprócz zagród chłopskich i zagrody sołtysa zobaczyliśmy również Galerię Rzeźby, gdzie obejrzeliśmy bogatą kolekcję prac ludowych artystów oraz Powozownię, gdzie zgromadzono pojazdy z przełomu XIX i XX wieku. Uczestniczyliśmy również w warsztatach: ”Len - od ziarenka do nitki”. Dzieci dowiedziały się, że len to magiczna roślina o wielu zastosowaniach, bardzo bliskich codziennemu życiu. Roślina ta dobrze znana jest przez zielarzy, lekarzy, kosmetologów, tkaczy, szwaczki, projektantów i wszystkie osoby związane z przemysłem włókienniczym. Następnie uczniowie czynnie włączyli się w odzieranie, międlenie i przędzenie lnu. W zagrodzie spotkaliśmy swobodnie poruszające się zwierzęta. Szczególnie gęś i kogut przyciągnęły uwagę dzieci. Atrakcję stanowiła też przejażdżka wozem konnym. Nasz wyjazd był dofinansowany w ramach programu Kulturalna Szkoła na Mazowszu.
Uczniowie klasy VIII realizowali na lekcjach biologii innowację :”Poznajemy przyrodę powiatu żuromińskiego”.
W ramach działań odbyły się:
Uczniowie wykonali piękne plakaty, ukazujące florę i faunę najbliższej okolicy oraz przedstawili pomysły, w jaki sposób można dbać o lepszą jakość powietrza w gminie. Efekty pracy przedstawili całej społeczności szkolnej podczas akcji: ”Podaj dalej” oraz na edukacji przyrodniczej w klasie I i osobom oczekującym na posiłek na stołówce szkolnej. Pani kucharka dorzuciła pomysł, jak można wykorzystać dary przyrody w kuchni.
Działania podjęte w ramach innowacji przyczyniły się do poszerzenia zdobytej wiedzy, rozwijania zdolności i zainteresowań uczniów, a obcowanie z przyrodą pozwoliło na rozbudzenie wrażliwości ekologicznej. Wspólna praca przyczyniła się do rozwoju kompetencji miękkich - empatia, umiejętność pracy w zespole.
Na zajęciach dodatkowych z edukacji matematycznej w klasie I był realizowany projekt: "Matematyka w sklepie - czyli po co się tego uczę", którego celem było pokazanie uczniom zastosowania wiedzy szkolnej w zyciu codziennym oraz praktyczne wykorzystanie umiejętności szacowania wyników. Najpierw uczniowie liczyli pieniądze korzystając z materiałów edukacyjnych zamieszczonych na wordwall, następnie rozwiązywali zadania tekstowe w kartach pracy, później bawili się w sklep. Zwieńczeniem realizacji projektu było uczestniczenie w lekcji matematyki w sklepiku szkolnym (dzięki uprzejmości p. Katarzyny Lewandowskiej, która wcieliła się w rolę ekspedientki). Okazało się, że znajomość zagadnień matematycznych jest bezcenna. Po rozdaniu kart pracy i wyjaśnieniu zasad uczniowie przystąpili do pracy. Każdy otrzymał 20 zł, za które miał zakupić różne produkty. Uczniowie kupując określone rzeczy musieli się zmieścić w wyznaczonej kwocie. Wygrać miała osoba, która otrzyma jak najmniej reszty. Okazało się, iż jeden z uczniów idealnie zrobił zakupy, za równe 20 zł. Uczeń, który zrobił zakupy za kwotę większą niż 20 zł, musiał zwrócić jeden produkt. Zabawy było co niemiara. Dzieci były zainteresowane tematem. Zajęcia okazały się dla nich ciekawe - była to edukacja matematyczna na luzie ze zrozumieniem, z zaangażowaniem i ciekawością. Założone cele zostały zrealizowane.
Dnia 18.05.2023 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łaszewie odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu Multimedialnego „Jan Paweł II- Orędownik Pokoju”. Dzień ten zostanie w pamięci uczestników, uczniów i gości na długi czas. Jest to szczególnie ważna chwila dla społeczności szkolnej w Łaszewie ze względu na fakt, iż to Jan Paweł II jest jej patronem. Dlatego też w każdą rocznicę urodzin cenionego Papieża Polaka odbywa się finał konkursu, propagującego jego postać jako uniwersalnego autorytetu szczególnie dla młodych ludzi.
Po wzruszającej inscenizacji, wykonanej przez uczniów Szkoły Podstawowej w Łaszewie, odbył się konkurs, w którym jury w składzie:
- Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łaszewie – Pan Karol Rakowski
- Starosta Powiatu Żuromińskiego – Pan Jerzy Rzymowski
- proboszcz parafii Gradzanowo – Ks. Lech Piórkowski
- przedstawiciel Gminy Siemiątkowo – Pani Beata Żandarska,
wyłoniło następujących laureatów:
Miejsce I - Jan Zyśk ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Glinie
Miejsce II - Julia Koźlarska ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łaszewie
Miejsce III - Milena Kaszuba z Publicznej Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Młodocinie Mniejszym
Wyróżnienie - Zofia Karczemna z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Orła Białego w Radomiu
Wyróżnienie - Karol Kajetaniak ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Starym Szelkowie
Wyróżnienie - Mikołaj Fercho z Zespołu Placówek Oświatowych im. Papieża Jana Pawła II w Wąsewie
Konkurs został objęty honorowym patronatem przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Biskupa Płockiego, Starostę Żuromińskiego oraz Wójta Gminy Siemiątkowo.
Dziękujemy fundatorom nagród tegorocznej edycji: Starostwu Powiatowemu w Żurominie oraz Instytutowi Jana Pawła II w Warszawie.
Wśród nagród znalazł się tablet, słuchawki, głośnik, powerbank oraz upominki w postaci przenośnych pamięci USB dla opiekunów.
Mamy nadzieję, że udział w tym wydarzeniu wzbudzi w młodzieży pragnienie pielęgnowania wartości, których głosicielem był Jan Paweł II i pomoże im to stawać się lepszymi ludźmi każdego dnia.
Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie. Gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów. W szczególności dziękujemy naszej uczennicy Julii za godną reprezentację szkoły, a pani Judycie Grzybowskiej dziękujemy za jej przygotowanie😊