• ELEMENTY ELEKTRONIKI

    Na lekcji techniki w klasie VI, uczniowie mieli możliwość zbudowania  prostego obwodu elektronicznego wykorzystując pomoce, które szkoła otrzymała w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości

  • Gminny konkurs historyczny "Mistrz chronologii"

    W dniu 26.04.2023 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łaszewie odbył się Gminny Konkurs Historyczny pt. „Mistrz chronologii” . Tego dnia uczniowie z obu szkół naszej gminy zmagali się z zadaniami otwartymi w formie pisemnej. Konkurs obejmował wiadomości i umiejętności z zakresu chronologii historycznej określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego z przedmiotu historia w szkole podstawowej. 
    Celem konkursu było: rozbudzanie wśród uczniów zainteresowania historią, rozwijanie indywidualnych uzdolnień uczniów, kształtowanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji. 
    Organizatorami konkursu byli nauczyciele historii ze Szkoły Podstawowej w Łaszewie 
    i Siemiątkowie. 
    Dnia 17.05.2023 r. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łaszewie Pan Karol Rakowski wręczył laureatom nagrody. I miejsce zajęła Julia Koźlarska (SP Łaszewo), II miejsce Maja Chiżyńska (SP Siemiątkowo), III miejsce Kalina Adranowicz (SP Siemiątkowo). Wszystkim uczestnikom i laureatom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
  • Zakończyliśmy akcję: „WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI”

    Udział i pełne zaangażowanie uczniów, rodziców oraz Dyrektora Szkoły w akcję zbiórki elektroodpadów zaowocowało zebraniem:

    - 694 kg  zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego i otrzymaniem bonu w wysokości 104 zł do wykorzystania na nagrody rzeczowe, takie jak: papier xero, środki czystości i artykuły spożywcze lub tusze i tonery.

    Serdecznie dziękujemy. Pamiętajcie o nas w kolejnym roku szkolnym.

    Nauczyciele : przyrody i biologii.

  • Tydzień bibliotek

    📚"Biblioteka, to skarbnica lekarstw duszy..." Z okazji obchodzonego Tygodnia Bibliotek, dzieci z grupy przedszkolnej Motylki odwiedziły szkolną bibliotekę. Pani Danuta Sumińska przekazała dzieciom najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania biblioteki oraz przeprowadziła pogadankę n.t. "Dlaczego warto czytać książki i jak je szanować". Przeczytała także dzieciom ciekawą książkę J. Grabowskiego "Czarna owieczka". Na zakończenie przedszkolaki wykonały piękne zakładki do książek 📖📚

  • Wyniki I etapu konkursu multimedialnego ,,Jan Paweł II – Orędownik Pokoju’’

    Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za przesłane prace. W tej edycji konkursu wzięło udział 10 uczestników. Wybór najlepszych prac był niezwykle trudny. Biorąc pod uwagę kryteria zamieszczone w regulaminie konkursu, dokonano oceny wszystkich prezentacji. Ze względu na wyrównany poziom prac, w tegorocznej edycji konkursu, Komisja zdecydowała o wyłonieniu 6 prezentacji, które będą rywalizowały w II etapie Wojewódzkiego Konkursu Multimedialnego ,,Jan Paweł II- Orędownik Pokoju”.

                Do II etapu konkursu zakwalifikowali się uczniowie z następujących szkół:

    - Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Starym Szelkowie

    - Zespół Placówek Oświatowych im. Papieża Jana Pawła II w Wąsewie

    - Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Glinie

    - Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łaszewie

     - Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Orła Białego w Radomiu

    - Publiczna Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Młodocinie Mniejszym

                Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za wysiłek włożony w przygotowanie wspaniałych prezentacji. Osobom, które nie zakwalifikowały się do drugiego etapu zabrakło naprawdę niewiele.

                Drugi etap konkursu odbędzie się 18 maja 2023 r, o godz. 1000 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łaszewie. Podczas drugiego etapu autorzy wyłonionych prac zaprezentują je przed jury.

     

                                                             Życzymy powodzenia!                                            

     

    Komisja Konkursowa (I etap)                                                   Dyrektor Szkoły Podstawowej

        Ewa Siwińska                                                                            im. Jana Pawła II Łaszewie

        Danuta Sumińska                                                                                 Karol Rakowski

        Judyta Grzybowska

     

  • ZIELONA MATEMATYKA

    Zielona matematyka, to działania uczniów klasy III podjętych w ramach projektu „Szkoła ekologicznie zaangażowana”. Podczas zajęć uczniowie pracowali min. na goplanach, gdzie konstruowali różnego rodzaju figury geometryczne, tworzyli obrazki przedstawiające dom, drzewa, zwierzęta, itp. Wykorzystaliśmy też tangramy, pomagające uczniom zrozumieć podstawy geometrii, rozwijających wyobraźnię przestrzenną i kreatywność myślenia i inne pomoce pozysane w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości. Dzieci wykazały się niezwykłą pomysłowością tworząc różnego rodzaju cyfry, litery, zwierzęta czy rzeczy. Pierwszym zadaniem uczniów w tym zakresie, było ułożenie z tychże właśnie figur – kwadratu. Niektóre osoby musiały się nieźle natrudzić, ponieważ nie wszystko do siebie pasowało, a czasami wystarczyło tylko odwrócić daną figurę na drugą stronę. Idąc dalej w tym kierunku uczniowie mieli też za zadanie ułożenie w ramce odpowiednich klocków, według instrukcji podanej przez nauczyciela, np. „w środku jest mały niebieski kwadrat, pod nim duże czerwone koło, a nad nim duży żółty prostokąt…”. Pracując w ten sposób dziecko ćwiczy właściwe rozumienie przyimków i nazw poszczególnych pojęć, uczy się klasyfikacji, a jednocześnie traktuje to jako świetną zabawę.

    Korzystając z gry edukacyjnej Matific, uczniowie podczas lekcji mieli możliwość doskonalenia ciągów liczbowych, szacowania długości, wybierając odpowiednie wartości spośród podanych liczb. Doskonalili tabliczkę mnożenia, używając liczb, jako wielokrotności kilku czynników, przygotowując w ten sposób wirtualną owocową sałatkę. Wskazywali osie symetrii na przedstawionych figurach geometrycznych, dodawali liczby w zakresie 1000. To były bardzo kreatywne zajęcia i żadne dziecko nie narzekało, że to nudne, wręcz przeciwnie, aktywność dzieci była na 5.

  • DZIEŃ ZIEMI

    22 kwietnia na całym świecie obchodzony był Międzynarodowy Dzień Ziemi. Jak co roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łaszewie włączyli się do akcji. Zorganizowano dwa konkursy. Pierwszy z nich dotyczył wykonania rzeźby z surowców wtórnych, przedstawiającej zwierzę chronione. Uczniowie poszczególnych klas wykonali przepiękne prace, które nadal możemy podziwiać na korytarzu szkolnym. Dzieci z klas młodszych wzięły udział w konkursie ECO-MODA. Na forum społeczności szkolnej zaprezentowały stroje wykonane z surowców wtórnych. Celem podjętych działań było propagowanie idei czystego środowiska i odpowiedzialnego, zrównoważonego gospodarowania odpadami połączone z poszerzaniem świadomości ekologicznej. Zachęcamy wszystkich do dbania o naszą planetę!

  • "Czyste powietrze"

    5 kwietnia uczniowie klasy VIII, w ramach realizacji treści z biologii, przeprowadzili wywiad z pracownikiem gminy, mgr inż. panem Jackiem Ostrowskim, na temat źródeł ciepła w gminie Siemiątkowo. 

    Z przeprowadzonej rozmowy wynika, że:

    -100% mieszkańców przekazało do CEEB informację o źródłach ciepła zamontowanych w domach,

    -mieszkańcy ogrzewają domy głównie paliwami stałymi (węglem, drewnem), nieliczni mają zamontowane pompy ciepła bądź ogrzewanie gazowe,

    - transformacja w sektorze ciepłowniczym przebiega od wykorzystania źródeł  paliw kopalnych w kierunku ekologicznych rozwiązań, 

    - zmiana źródeł ogrzewania następuje wskutek stworzenia możliwości skorzystania przez mieszkańców z programów:"Czyste powietrze" i "Mój prąd",

    -na terenie gminy nie ma (na dzień obecny) przeszkolonego pracownika, który mógłyby wydać świadectwo charakterystyki energetycznej dla budynków.

    Uzyskane informacje zostały udostępnione mieszkańcom na stronie internetowej szkoły.

                                                                                               Bardzo dziękujemy za poświęcony czas.

  • Kształtowanie pojęć geometrycznych

    Korzystając z pomocy otrzymanych w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości uczniowie klasy III mieli możliwość poszerzenia swoich wiadomości w zakresie kształtowania pojęć geometrycznych. Geometria nie jest procesem łatwym, w duże mierze opiera się właśnie na postrzeganiu różnego rodzaju figur, zależności między mini, rozwijaniu wyobraźni przestrzennej, z którą nie każde dziecko potrafi sobie poradzić. Wykorzystując dostępne pomoce uczniowie mieli możliwość poznania figur płaskich i przestrzennych. Jak wyglądają figury płaskie większość dzieci doskonale wiedziała, wszak otaczają nas wokół: kwadrat, koło, prostokąt, romb, trapez itp. Mieli możliwość przedstawienia ich na goplanie, porównywali długości boków. Mierzyli pola powierzchni figur, jednostkami kwadratowymi, wykorzystując tablice interaktywną i program Matific, określali, ile małych kwadratów potrzeba, aby pokryć prostokąt, wyznaczali osie symetrii, dostrzegali symetrię w przedmiotach codziennego użytku. Poznali też inne pojęcia: ostrosłup, stożek. Określali wzajemne położenie przedmiotów na płaszczyźnie, wykonując polecenia nauczyciela, używając określeń: za, nad, przed, pod, na prawo, na lewo, w pionie, poziomie, po skosie, ćwiczyli właściwe rozumienie pojęć, uczyli się klasyfikacji, jednocześnie rozwijając swoją orientację przestrzenną. Tworzyli swoje własne konstrukcje z wykorzystaniem patyczków, a przy tym świetnie się bawiąc. Ta kreatywna zabawa, to jedna z przyjemniejszych form nauki, która bardzo podobała się dzieciom.

  • Skąd się biorą ekologiczne produkty

    W grupie przedszkolnej Motylki realizowaliśmy ogólnopolski program edukacyjny " Skąd się biorą produkty ekologiczne?". Celem programu jest zwiększenie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowania właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się skąd biorą się produkty ekologiczne, gdzie je można kupić i dlaczego warto je wybierać. Poznały także unijny symbol, którym te produkty są oznaczone, przypomniały jak wygląda piramida zdrowego żywienia oraz jak prawidłowo dbać o higienę przed posiłkiem. Podsumowując te bardzo interesujące zajęcia, dzieci doszły do wniosku, że żywność ekologiczna jest w pełni naturalna, a więc zdrowsza i bogatsza w składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu 😋💪🍎🥕🥚🥗

  • Żonkile

    W dniu 19 kwietnia 2023 r. nasza szkoła przyłączyła się po raz kolejny do ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej ,,Żonkile”, upamiętniającej 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 

    Uczniowie klas IV – VIII przypięli papierowe żonkile, na znak #ŁączyNasPamięć. Żonkile są symbolem pamięci o bohaterach powstania w getcie warszawskim.

  • "Burza mózgów - czyli poznaj sztuczną inteligencję"

    # „BurzaMózgów” w Łaszewie

    Nasza szkoła bierze udział w projekcie „Burza Mózgów – czyli poznaj sztuczną inteligencję”.  Dlaczego? AI jest już częścią naszego życia i naszych codziennych aktywności. Warto zatem wiedzieć, gdzie i jak działa.

    W świecie, w którym zmian jest tak dużo i są tak częste, wiedza o tym, jak sztuczna inteligencja wpływa na nasze życie, gdzie nam towarzyszy, jakie niesie szanse i zagrożenia - pozwala nam lepiej rozumieć świat oraz zjawiska, które powoduje rozwój AI.

    Uczniowie klasy siódmej zastanawiali się podczas doradztwa zawodowego jak działa mózg człowieka a jak działają algorytmy w komputerze?   Lekcja rozpoczęła się od otwarcia na telefonach uczniów prezentację z Mentimeter. Uczestnicy weszli na stronę WWW.MENTI.COM i wpisali kod prezentacji. Następnie ukazała się ankieta. Zadaniem młodzieży było podjęcie  decyzję o wyborze abonamentu do swojego telefonu, gdzie głównym kryterium jest wielkość pakietu danych internetowych. Do wyboru mieli trzy opcje. Jeden z uczniów wybrał opcję 5 GB za 20 zł miesięcznie, a drugi 7,5 GB za 35 zł miesięcznie. Po ukazaniu się wykresu z odpowiedziami uczniów wywiązała się dyskusja dlaczego wybrali tą a nie inna propozycję zakupu karty. Nasz mózg padł ofiarą sprytnego oszustwa – sprzedawcy znają się na tym najlepiej ćwiczą to od wielu lat – w tym przypadku zastosowali na nas metodę “na wabik”. Młodzi adepci dowiedzieli się jak działa nasz mózg, który nie lubi podejmować decyzji, ukształtował się w czasach prehistorycznych i kieruje się instynktem głodu.  Te sztuczki i oszustwa na które podatny jest nasz mózg to tzw. BŁĘDY POZNAWCZE i nikt z nas nie jest na nie odporny a przynajmniej nie tak bardzo jak może się nam wydawać.

    Uczniowie oglądają filmik na YutTube dowiedzieli się, że w dużym uproszczeniu mózg można podzielić na kilka stref, które kształtowały się wraz z rozwojem ewolucji – w pewnym sensie odziedziczyliśmy je po naszych ewolucyjnych przodkach – gadach, ssakach a tą myślącą – świadomą część rozwinęliśmy tylko my ludzie.

    Najbardziej podstawową częścią naszego mózgu jest MÓZG GADZI – jego działanie odpowiada za podstawowe emocje takie jak STRACH, GŁÓD, POCZUCIE ZAGROŻENIA itp. jak łatwo się domyślić tę część mózgu odziedziczyliśmy właśnie po gadach. Bardzo ważną cechą mózgu gadziego jest fakt, że NIE MAMY WPŁYWU NA JEGO DZIAŁANIE – jesteśmy go świadomi – gdy się boimy, wiemy, że się boimy – ale nie jesteśmy w stanie tego powstrzymać, nie potrafimy przestać się bać na zawołanie – są to emocje których NIE JESTEŚMY W STANIE KONTROLOWAĆ.

    Tutaj dokonaliśmy krótkiej retrospekcji i zastanawialiśmy się, jakie wiadomości są najważniejsze w głównym wydaniu wiadomości oraz na stronach internetowych serwisów informacyjnych w intrenecie? Uczniowie odpowiedzieli, że są to informacje o zagrożeniach, wypadkach, wojnach, przestępstwach – one najskuteczniej przyciągają uwagę naszego mózgu.

    Kolejną wyższą strefą naszego mózgu potocznie nazywa się MÓZGIEM EMOCJONALNYM on odpowiada za nasze bardziej złożone emocje takie jak np. przyjaźń, poczucie przywiązania, złość, gniew itp. Tą część mózgu rozwinęły ssaki.

    Podobnie jak gadzia część naszego mózgu również ta emocjonalna nie jest do końca pod naszą kontrolą.

    W tym miejscu nauczyciel podał sytuację z życia codziennego : Czy jak ktoś do Was mówi – “Uspokój się , nie ma się czym denerwować” – przyznajecie mu rację i od razu się nie denerwujecie? Podopieczni odpowiedzieli na zadane pytanie uśmiechem.

              Nasz emocjonalny mózg ma jeszcze jedną funkcję, która w tej opowieści odgrywa znaczenie – odczuwanie PRZYJEMNOŚCI I NAGRODY. Odczuwanie przyjemności to jeden z naszych głównych motywatorów do działania, który bardzo mocno kształtuje nasze zachowanie i związane z tym nawyki. W tym momencie nauczyciel zadał kolejne pytanie:  Chcieliście obejrzeć odcinek serialu ale wiedzieliście, że powinniście w tym czasie uczyć się do jakiegoś sprawdzianu albo odrabiać lekcje i co wtedy wybraliście ? Wtedy w Waszej głowie dyskutowały ze sobą dwie części mózgu: mózg ssaczy, który chciał przyjemności natychmiast i mózg racjonalny – logicznie myślący, który przekonywał Was, że powinniście postąpić inaczej. W naszej głowie wielokrotnie toczą się dyskusje – ten gadający wewnętrzny głos to właśnie ostatnia część naszego mózgu – MÓZG MYŚLĄCY najbardziej zaawansowany, to nasza ludzka specjalność, dzięki niemu potrafimy, pisać, liczyć, dyskutować, analizować, zastanawiać się, rozwiązywać zaawansowane problemy. Żadne inne zwierzę tego nie potrafi tak jak my ludzie.

    W codziennym życiu jednak gdy gadzi mózg krzyknie ALARM – mózg myślący nie zdąży się nawet odezwać a gdy mózg emocjonalny powie , że czegoś nie lubi, mózg myślący nie przekona go swoimi logicznymi argumentami. I dlatego nie zawsze jesteśmy w stanie podejmować logiczne i rozważne decyzje.

    Kolejnym elementem lekcji było profilaktyka i uczniowie próbowali odpowiedzieć na pytanie : Czy wiecie czym są uzależnienia? Podopieczni stwierdzili, że uzależnić można się od wszystkiego – od telewizji, zakupów, jedzenia, sportu, internetu i wielu innych rzeczy.

    Pedagog kontynuując wątek zapytał : Czy wiecie czym jest hazard?

    Wychowankowie odpowiedzieli, że to uzależnienie od gier losowych, związane jest z nimi ekscytujące napięcie, nigdy nie wiemy czy wygramy czy przegramy – to działa bardzo pobudzająco na nasz mózg emocjonalny.

    Nauczyciel dodał, że jedna z gier hazardowych odniosła ogromny i sukces i jest odpowiedzialna za ponad 80% dochodów z hazardu w Stanach Zjednoczonych. Są dwie przyczyny sukcesu tej gry: Jest bardzo prosta – każdy jest w stanie zrozumieć jej zasady (nie tak jak poker czy ruletka), po uruchomieniu gry przez kilkanaście sekund losowania jesteśmy w niezwykle emocjonującym napięciu oczekiwania na wynik – wielokrotne powtarzanie tego procesu bardzo mocno trenuje nasz układ nagrody.

    Być może znacie urządzenie z codziennego życia, które jest do niego podobne??? Uczniowie po chwili zastanowienia stwierdzili, że to telefon. Smartfon to takie małe magiczne pudełko, które wystarczy wziąć do ręki, nacisnąć przycisk – i zawsze możemy liczyć na to, że czeka tam na nas jakaś nagroda, jakieś powiadomienie, wiadomość, nowość, ciekawostka….

    W wielu aplikacjach takich jak YouTube, Facebook, TikTok wbudowany jest mechanizm nieskończonego przeglądania – bez końca można losować kolejne rozdanie ciekawych filmików i wiadomości – za każdym razem musimy poczekać w niepewności kilkanaście sekund, co nowego wypadnie z tej maszynki. Mechanizmy oddziałujące na nasz układ przyjemności i nagrody są świadomie wkomponowane w w aplikacje, z których korzystamy na co dzień.

    Ale dlaczego te złe korporacje chcą nas uzależniać? Umyślnie działają na naszą szkodę?

    Uczniowie ponownie udzielali odpowiedzi w aplikacji Mentimeter.

    Z jakich aplikacji społecznościowych korzystacie na co dzień?

    Omawiamy model działania aplikacji najpopularniejszej wśród uczniów – w tym wypadku jest to YouTube oraz TikTok.

    Celem tych firm jest – ZARABIANIE PIENIĘDZY – tak jak każdej innej firmy.

    Dostarczanie nam ciekawych filmików to SPOSÓB w jaki YouTube oraz TikTok osiągają swój CEL – zarabianie pieniędzy.

    W jaki sposób w.w. firmy zarabia pieniądze – przecież jest za darmo?

    Zarabia na reklamach  w darmowej wersji musimy oglądać reklamy za wyemitowanie których płacą REKLAMODAWCY – to oni tak naprawdę płacą za to, że możemy oglądać te ciekawe filmiki. Co musi zrobić YouTube żeby reklamodawcy chcieli kupić reklamy? Dużo osób musi oglądać reklamy ,im większy zasięg tym reklama może być droższa – czyli YutTube oraz TikTok muszą zabiegać o to aby mieć dużo ciekawych filmików i aby dużo osób je oglądało jak najdłużej.

    YouTube oraz TikTok muszą jak najwięcej dowiedzieć się o swoich użytkownikach, kim są, ile mają lat, czym się interesują, gdzie mieszkają itd. itp…

    Powoli dochodzimy do sedna sprawy.

    Żeby w.w. firmy mógły skutecznie zarabiać pieniądze musi  bardzo dobrze robić dwie rzeczy: zachęcać nas do tego abyśmy oglądali jak najwięcej i jak najdłużej znajdujące się na platformie filmiki, oraz dowiedzieć się o nas jak najwięcej informacji – żeby wiedzieć jak nas zaciekawić filmikami i dobrać dla nas najbardziej odpowiednie reklamy

    W tym momencie do gry wchodzą algorytmy firm internetowych, których głównym zadaniem jest przyciąganie naszej uwagi i zbieranie o nas informacji.

    Na podobnej zasadzie działają wszystkie inne aplikację społecznościowe, ponieważ są to firmy, których głównym celem jest zarabianie pieniędzy choć bezpośrednio nie płacimy za ich usługi 

    PŁACIMY ZA NIE POŚWIĘCAJĄC IM SWÓJ CZAS I UWAGĘ.

    Naszą uwagę najłatwiej zdobyć oddziałując na funkcje naszego mózgu nad którymi mamy najsłabszą kontrolę, takie jak strach czy mechanizm nagrody i przyjemności.

     

     

     

     

     

     

     

     

  • Żywa lekcja historii - Jak Jan Sobieski pod Wiedniem wojował

    W dniu 31.03.2023 roku w naszej szkole odbył się pokaz historyczny pt. „Jak to Sobieski pod Wiedniem wojował”. Prowadzący w ciekawy sposób przybliżyli najważniejsze wydarzenia z drugiej połowy XVI wieku aż do końca wieku XVII. Uczniowie klas I-VIII mieli możliwość zobaczenia na żywo pokazu walki na szable oraz przymierzenia strojów i uzbrojenia. Na zakończenie uczestnicy pokazu za udzielenie poprawnych odpowiedzi na pytania związane z wydarzeniami historycznymi otrzymali bitą monetę, mogli też zobaczyć wystrzał z pistoletu.

  • Tworzenie i opisywanie figur płaskich i przestrzennych.

     

    27 marca na zajęciach rozwijających z edukacji matematycznej w klasie I uczniowie realizowali zadanie: Tworzenie i opisywanie figur płaskich i przestrzennych.

    Uczniowie mają trudności z zapamiętaniem i przetworzeniem zadań matematycznych rozrysowanych w podręcznikach z zakresu obrazowania pojęć przestrzennych i poznawania figur geometrycznych. Zajęcia dodatkowe stwarzają możliwość realizacji wspomnianych treści w formie zabawowej.

    Najpierw dzieci tworzyły poznane figury na geoplanie  zaczepiając gumki o odpowiednie kołeczki. Następnie rysowali figury na sieci kwadratowej zgodnie z podanymi warunkami. W dalszej kolejności analizowali budowę figury przestrzennej na podstawie klocka w różnym ułożeniu.

    Korzystając ze sprzętu i materiałów zakupionych w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości  oglądali przeróżne szkielety brył i liczyli ich krawędzie, by następnie z kolorowych  klocków - słomek konstrukcyjnych samodzielnie zacząć tworzyć  własne kompozycje przestrzenne  i architektoniczne. To właśnie ta kreatywna zabawa na zakończenie lekcji okazała się najprzyjemniejszą formą nauki.

  • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Łaszewie planują swoje finanse i swoją przyszłość

    Global Money Week (GMW) - Światowy Tydzień Pieniądza jest coroczną międzynarodową kampanią z zakresu edukacji finansowej skierowanej do dzieci i młodzieży. Głównym założeniem kampanii jest dbanie o to, by dzieci i młodzież od najmłodszych lat zyskiwały świadomość finansową, stopniowo rozwijały wiedzę, umiejętności, a także kształtowały postawy i zachowania niezbędne do podejmowania racjonalnych decyzji finansowych. Wykształcona świadomość ma docelowo doprowadzić młodych ludzi do dobrostanu i odporności finansowej.

    Nasza szkoła bardzo aktywnie włączyła się w tegoroczną kampanię pod hasłem „Zaplanuj swoje finanse i swoją przyszłość”. Uczniowie z dużym zaangażowaniem zrealizowali zaplanowany cykl działań. Wprowadzeniem do tematu kampanii był udział w webinariach przygotowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego m.in.: „Bezpieczny telefon – jak chronić się przed cyberprzestępcami” oraz „ABC ubezpieczeń – co powinniśmy o nich wiedzieć?”.

    Najmłodsi uczniowie z klas I-III wzięli udział w zajęciach z pedagogiem szkolnym: ,,Czy pieniądze są nam potrzebne”. Dzieci poznały podstawowe funkcje pieniądza. Omawiali jego znaczenie w życiu codziennym oraz uczyli się liczyć. W trakcie zajęć uczniowie poznali bilon oraz wartość pieniędzy papierkowych i zagrali w grę ,,Memory” rekomendowana przez Narodowy Bank Polski.

    Uczniowie klasy drugiej rozmawiali na temat obowiązujących środków płatniczych. Oglądając film edukacyjny dowiedzieli się m.in. o tym czym dawniej płacono oraz gdzie i kiedy wynaleziono monetę oraz dlaczego to nastąpiło. Wykonując ćwiczenia dowiedzieli się, że zanim człowiek wymyślił pieniądze, istniał handel wymienny.

    Uczniowie licznie wzięli udział w konkursie plastycznym zgodnym z tematem głównym, w dwóch kategoriach: kl. I-III oraz klasy IV-VIII. Przygotowane przez uczniów prace pokazały, że mają już wizję swojej przyszłości i wiedzą, jak oszczędzać i pomnażać swoje środki finansowe.

    Kolejnym przedsięwzięciem był Quiz wiedzy o finansach i ekonomii. Do zmagań przystąpili wszyscy uczniowie klas IV-VIII w grupach 2-3 osobowych. Turniej był złożony z 6 rund i wymagał od uczniów dużego skupienia. Trzy pierwsze drużyny otrzymały nagrody  - bony 20 i 10 zł, które stały się symbolicznym początkiem oszczędzania.

    Dla naszych uczniów było nowe i ciekawe doświadczenie.

     

    Zapraszamy rodziców i wszystkich zainteresowanych do sprawdzenia swojej wiedzy. Możecie to zrobić klikając w link. Nasi uczniowie świetnie sobie poradzili. Dajcie znać pod postem, jak Wam poszło?

    Quiz-NBP.docx

    Rozowa-Zolta-Zabawna-Ilustracyjna-Planowanie-Zespolowe-Burza-Mozgow-Biala-Tablica-Prezentacja-Po.pdf

     

     

     

     

     

  • List Kuratora Oświaty do Uczniów

  • List Kuratora Oświaty do Rodziców

  • Złote Szkoły NBP

    Szkoła Podstawowa w Łaszewie bierze udział w III edycji programu Złote Szkoły NBP!

    W ramach udziału w III edycji projektu Złote Szkoły NBP, Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Łaszewie reprezentuje drużyna w składzie pięciu dziewcząt z klasy VIII: Julia Koźlarska, Anna Lewandowska, Oliwia Strzelczyk, Julita Potyrała oraz Julia Cieślińska. Głównym szkolnym koordynatorem projektu jest Dyrektor Szkoły - pan Karol Rakowski, natomiast koordynatorem pomocniczym została pani Judyta Grzybowska. Szkolna drużyna pod opieką koordynatorów w pierwszym etapie rozpoczęła plany dotyczące pomysłu realizacji projektu. Projekt składa się z trzech etapów: lekcji z ekonomią, warsztatów pieniądza oraz debaty oksfordzkiej. Gośćmi zaproszonymi do projektu byli: pani Magdalena Bylińska - wicedyrektor Zespołu Szkół w Raciążu, pan Robert Gajewski- dyrektor BS w Raciążu oraz pan Piotr Pniewski - prezes BS w Raciążu. Dla zwycięzców wyznaczono atrakcyjne nagrody. Z niecierpliwością czekamy na wyniki projektu!

  • Pierwszy Dzień Wiosny

     

    We wtorek, w naszej szkole, obchodziliśmy w niecodzienny sposób pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Po dwóch lekcjach nauki rozpoczęły się nietypowe zajęcia przygotowane przez grono pedagogiczne, które wykazało się dużymi umiejętnościami organizatorskimi oraz nie lada kreatywnością, przygotowując dla uczniów klas I - VIII Escape room, Koło Fortuny oraz Kalambury. Uczniowie chętnie wzięli udział w licznych konkurencjach grupowych i indywidualnych. Samorząd uczniowski, przy wsparciu, pań z obsługi na bieżąco przygotowywał gorące hot dogi, natomiast Rada Rodziców w porozumieniu z Dyrektorem Szkoły serwowała owocowe przekąski – wszak mamy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie, a to zobowiązuje. Panie kucharki przygotowały obiad, który urozmaicała wiosenna sałatka. Na zakończenie pan Dyrektor wręczył puchary klasom za udział w matematyczno-przyrodniczym Kole Fortuny, w którym w dogrywce starli się uczniowie klasy IV i VIII. Do naszej szkoły wiosna już przyszła, to teraz pora już tylko … cieszyć się z tego powodu!

  • Mini Mundial dla klas I-III

     

    Uczniowie klas I-III przystąpili do udziału w rozgrywkach w piłce nożnej. Do turnieju zgłosiły się 4 drużyny w składach 2-3 osobowych. Każda drużyna wylosowała kraj jaki reprezentowała: Dawid i Igor – Chorwacja, Filip i Adam – Francja, Adam i Igor – Argentyna, Mateusz, Sebastian i Adam – Maroko. Rozegrano 6 meczów systemem „każdy z każdym”. Każdy mecz był bardzo emocjonujący i przynosił wiele radości uczestnikom i kibicom. Strzelono 18 bramek, było 4 mecze wygrane i dwa remisy. Rozgrywki przeprowadzono podczas zajęć SKS ora przerw międzylekcyjnych w dniach 6-10 marca 2023r. Drużyny uplasowały się następująco:

    - I miejsce – Dawid i Igor;

    - II miejsce – Adam i Filip;

    - III miejsce – Mateusz, Sebastian i Adam;

    - IV miejsce – Adam i Igor;

    Uczniowie za udział w rozgrywkach otrzymali pamiątkowe medale. Wszystkim zawodnikom gratulujemy zapału i zaangażowania i życzymy dalszych sukcesów sportowych. Powodzenia.

strona:

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łaszewie
    Łaszewo 36
    09-135 Siemiątkowo
  • 23 679 60 98

Galeria zdjęć