27 listopada 2019 r. klasa III wraz z wychowawcą była na wycieczce w Ciechanowie, organizowanej przez p. Ewę Siwińską. Pierwszym punktem wycieczki były zajęcia edukacyjne w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Dzieci po ich zakończeniu otrzymały upominki: kaski rowerowe, lampki do roweru, odblaski, kamizelki oraz smycze odblaskowe. Są to z pewnością rzeczy, które pomogą w zapewnieniu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Następnie pod okiem przewodnika poznali historię Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie. Uczniowie z uwagą słuchali opowiadań przewodnika. Dowiedzieli się m. in., jaką rolę pełnił Zamek Książąt Mazowieckich oraz o czym głoszą lokalne legendy zamkowe. Kolejnym punktem była upragniona przez uczniów kręgielnia, w której przy odrobinie rywalizacji i aktywności uczniowie spędzili miło czas. Ostatnim miejscem wycieczki był Park Nauki Torus. Uczniowie z dużym zaciekawieniem zwiedzali park, a także korzystali z jego atrakcji. Podczas warsztatów mogli wczuć się w rolę prawdziwych badaczy. Z pomocą instruktora przeprowadzili doświadczenia, eksperymenty, a także poznali różne ciekawe zjawiska przyrodnicze. Na zakończenie samodzielnie wykonali slimy w ulubionym kolorze i z wybranymi przez siebie brokatem.
25 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Misia. Grupa Biedronek też postanowiła uczcić święto tej najmilszej maskotki. Tego dnia przedszkolaki przyniosły swoje ulubione pluszaki. Każdy musiał przedstawić swojego misia oraz opowiedzieć o nim. Następnie dzieci obejrzały prezentację, z której dowiedziały się dlaczego obchodzony jest Dzień Misia oraz, jak wyglądają, gdzie żyją i jakie mają zwyczaje prawdziwe misie ( niedźwiedź brunatny, niedźwiedź polarny, miś koala, niedźwiedź panda). Wesołymi przerywnikami były zabawy z ulubieńcami oraz degustacja ciasta w kształcie misia. Przedszkolaki nauczyły się wiersza, śpiewały znaną im piosenkę "Jadą, jadą misie", słuchały bajki "Kubuś Puchatek i jeżynowa przygoda"oraz rozwiązywały quiz o misiach. Na koniec dzieci wykonały pracę plastyczną, której tematem był oczywiście miś. "Misiowy" dzień przyniósł wszystkim dużo radości i wiele niezapomnianych wrażeń.
Wszyscy uczestnicy EU CodeWeek czy Europejskiego Tygodnia Kodowania otrzymali dyplomy.
20 listopada to dzień uchwalenia Konwencji Praw Dziecka – najważniejszego międzynarodowego dokumentu poświęconego dzieciom. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. Polska odegrała szczególną rolę w tworzeniu światowego systemu ochrony praw dziecka. Była inicjatorem uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka.
„Każdy ma własne prawa, nawet dziecko” - tymi słowami rozpoczęto akademię z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, która odbyła się 20 listopada 2019 roku w naszej szkole. W ramach obchodów tego szczególnego dnia wychowawcy klas I-VIII oraz oddziału przedszkolnego przeprowadzili lekcje wychowawcze przygotowane przez Stowarzyszenie UNICEF. Dodatkowo nasza szkoła zorganizowała happening, którym uczniowie oraz wszyscy pracownicy szkoły chcieli uczcić Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W trakcie pochodu uczniowie czytali prawa dziecka widniejące na transparentach .Trzymali w rękach balony, na których zapisali prawa, które uznali za najistotniejsze dla siebie. Na zakończenie ponad 100 niebieskich balonów zostało wypuszczonych w powietrze. Ten dzień z pewnością na długo postanie w pamięci wszystkich uczestników wspólnego przedsięwzięcia, którego inicjatorem był pan dyrektor Karol Rakowski, a koordynatorem psycholog szkolny Judyta Kowalczyk.
Dnia 8 listopada 2019 r. społeczność naszej szkoły uczciła 101 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Uroczystość rozpoczęła się o 1111 wspólnym odśpiewaniem hymnu. Następnie uczniowie zaprezentowali krótki montaż słowno- muzyczny: recytowali wiersze, śpiewali pieśni patriotyczne.
Dzisiaj mamy wolną i niepodległą Polskę. Polskę, o którą walczyły pokolenia oddając w tej walce częstokroć wartość najcenniejszą – swoje życie.
Upamiętnienie odzyskania przez Polskę Niepodległości, to właśnie nasz szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego. Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami i dbajmy o nasz kraj.
"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
zostaną po nich buty i telefon głuchy
tylko to co nieważne jak krowa się wlecze
najważniejsze tak prędkie że raptem się staje
potem cisza normalna więc całkiem nieznośna
jak czystość urodzona najprościej z rozpaczy
kiedy myślimy o kimś zostając bez niego".
Jan Twardowski „Śpieszmy się”
Pierwszego listopada jak co roku, oddamy cześć i pamięć bliskim, których już nie ma wśród nas. Staniemy skupieni, z pochylonymi głowami, nad mogiłami, by jeszcze raz przywołać w naszej pamięci obraz tych, z którymi spędziliśmy wiele chwil naszego życia. Dzień Zmarłych, jak żaden inny, skłania do myśli o przeszłości. Wspominając Nieobecnych, tęskniąc za tymi, którzy odeszli, myślimy też o trwaniu i przemijaniu, o wspólnym, ludzkim losie.
I jak co roku niebo rozjaśni się od płomieni tysięcy świeczek. Znicze są symbolem pamięci. W ich blasku łatwiej uzmysłowić sobie, że nikt nie odchodzi zupełnie. Zmarli żyją w naszych uczuciach, we wspomnieniach, w efektach swojego trudu i walki. Pojawiają się też czasem w naszej pamięci w trudnych chwilach, gdy tak potrzebne byłoby wsparcie najbliższych, którzy niegdyś nas kochali. Za ich ziemski trud, starania, miłość, jaką nas otaczali, możemy ofiarować im tylko jedno – wdzięczność i pamięć. Troska o groby jest jej symbolicznym dowodem.
Dzień Wszystkich Świętych okazją do refleksji nad życiem i przemijaniem.
Dlatego też, uczniowie naszej szkoły pod przewodnictwem p. Bogumiły Kaźmierczak przygotowali apel poświęcony tym „co odeszli do wieczności” ,włączając się tym samym w ogólnopolską akcję pod hasłem " Szkoła pamięta".
Jak co roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami udali się na cmentarz w Gradzanowie, aby zapalić znicze na grobach byłych pracowników naszej szkoły i tych, którzy zapisali się w historii ( śp.Ani Morozowej i mjr Siemiątkowskiego).
22 października , to uroczysty dzień w oddziale przedszkolnym. Tego dnia dzieci z grupy Biedronki zostały pasowane na przedszkolaka. Ubrani w piękne stroje przedszkolaki zaprezentowali przed przybyłymi gośćmi swoje umiejętności. Po pięknie wykonanej części artystycznej Biedronki złożyły swoje przyrzeczenia, a dyrektor szkoły pan Karol Rakowski za pomocą "zaczarowanego" ołówka pasował wszystkich na prawdziwych przedszkolaków. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz prezenty ufundowane przez rodziców. Po zakończonej uroczystości na dzieci czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Wszystkim, którzy uczestniczyli w naszej uroczystości i pomogli w jej przygotowaniu i przebiegu, serdecznie dziękujemy
Panie z oddziału przedszkolnego
Uczniowie klas pierwszych przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Wytrwale uczyli się wierszy, piosenek i układów ćwiczeń.
22 października w naszej szkole odbyła się uroczystość „Pasowania na uczniów” dzieci z klasy I.
W odświętnych strojach, w granatowych biretach na głowach pierwszacy błysnęli talentem. Znajomość przepisów ruchu drogowego, pięknie zaśpiewane piosenki, swobodnie zarapowane teksty, przyjaźń i koleżeństwo w grupie rówieśniczej to dowód, że dzieci są gotowe do sumiennej pracy w szkole.
Program artystyczny, oklaskiwany był przez przybyłych na uroczystość rodziców i gości.Następnie „pierwszoklasiści” w niezwykle podniosłej atmosferze, przed Sztandarem Szkoły, ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, a swym zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.
Po ślubowaniu Dyrektor Szkoły dokonał ceremonii pasowania dotykając ramię każdego ucznia dużym ołówkiemi wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej”.
Dzieci podziękowały za pasowanie pięknym bukietem kwiatów.
Przedstawiciele Rady Rodziców wręczyli ufundowane przez radę upominki.
Na zakończenie pan Dyrektor życzył sukcesów w nauce a w nagrodę za przygotowany program artystyczny wręczył pierwszakom słodki upominek.
Rodzice również pamiętali o święcie dzieci. Przybyli w licznym gronie, zorganizowali "słodkie" przyjęcie.
Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.
Mamy nadzieję, że słowa przyrzeczenia, które składali, będą dla nich drogowskazem na kolejne lata szkolne. Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech.
Opracowanie:
Wychowawca klasy I
16 października 2019 roku obchodziliśmy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Tego dnia przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo - oddechowej, organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami uczestniczyli w pokazie, poprzedzonym informacjami dotyczącymi pierwszej pomocy, prowadzonym przez strażaków. Następnie od godziny 12:00 do 12:30 każdy uczestnik akcji pod okiem strażaków prowadził resuscytację krążeniową – oddechową. Bicie rekordu w naszej szkole wsparło 97 uczniów, nauczycieli, pracowników oraz rodziców. Dzięki tej akcji wśród uczniów wzrosła świadomość w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie dowiedzieli się jak ważne są działania podjęte przez świadka zdarzenia dla przeżycia poszkodowanego.
Uczniowie naszej szkoły – Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łaszewie, po raz pierwszy uczestniczyli w EU CodeWeek, czyli w Europejskim Tygodniu Kodowania. Jest to niezwykle interesująca i angażująca uczniów inicjatywa promująca programowanie oraz umiejętności cyfrowe.
10 października 2019 r. uczniowie w zespołach klasowych rozwiązywali zadania z zakresu programowania, zarówno w programach jak i na przygotowanych kartach pracy. Uczniowie z klas I – IV rozwiązywali ćwiczenia dotyczące odczytywania zakodowanych wyrazów. Kolorowali odpowiednio oznaczone pola, dzięki czemu odkrywali zakodowane rysunki. Natomiast uczniowie V – VIII rozwijali swoją koncentrację, kreatywność oraz logiczne myślenie podczas gry w statki. Młodzież z najstarszych klas (VII i VIII) rywalizowała odkodowując liczby z systemu binarnego. Reprezentanci klas VI i VIII rozwiązywali zadania poprzez rozpisywanie na kartce kolejnych kroków, a następnie sprawdzali efekty w programie Scratch (np. tworzenie rozety z kwadratów).
Był to pierwszy, ale z pewnością nie ostatni EU CodeWeek w naszej szkole. Wszyscy uczniowie bez względu na wiek i rodzaj wykonywanych ćwiczeń wykazali ogromne zainteresowanie i z nieukrywanym zaciekawieniem wykonywali powierzone im zadania. Dzięki wykonywanym ćwiczeniom poznawali i utrwalali podstawowe pojęcia związane z programowaniem. Ta inicjatywa przyczyniła się do rozwoju wśród uczniów kreatywności, logicznego myślenia oraz zainteresowania tematem kodowania.
16 października 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łaszewie zorganizowano „Festyn rodzinny ze świetym Janem Pawłem II.
O godzinie 800 odbyła się uroczysta akademia poświęcona zyciu i działalności Jana Pawła II – „ Dumni z patrona”
Nastepnym punktem dnia było Narodowe czytanie „Katarynki” B. Prusa w wykonaniu nauczycieli, rodziców i uczniów.
Rodzice naszych uczniów przygotowali przepyszne potrawy z ziemniaków, których degustacja trwała około godziny. Dziękujemy!!!
Cała społeczność szkolna, podzielona na grupy I - III i IV – VIII brała udział w zawodach sportowych, gdyż nasz Patron bardzo kochał sport. W tym samym czasie grupa nie biorąca udziału w zawodach mogła obejrzeć projekcję filmu „ Karol, który został świętym”.
Punktualnie o godzinie 1200 nasza szkoła wzięła udział w biciu rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej, zorganizowanego przez WOŚP, pod hasłem „Ratujemy i uczymy ratować”
Festyn rodzinny zakończył się wspólnym biesiadowaniem przy ognisku
To był niezapomniany dzień. Sprzyjała nam także pogoda.
"Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą – nauczać". Przywołane motto Marka Twaina przyświecało tegorocznym obchodom Dnia Edukacji Narodowej. Obchodzone 14 października święto polskiej oświaty przypomina wszystkim o wielkiej wartości jaką stanowi edukacja oraz zwraca uwagę na szczególne posłannictwo i rolę społeczną tych, którzy tę wartość urzeczywistniają swoją codzienną pracą – nauczycieli. W naszej szkole uroczystości, pod kierunkiem p. Katarzyny Kozłowskiej i p. Katarzyny Kosin, rozpoczęły się w czwartek 10 października. Swoją obecnością zaszczycili nas obecni i emerytowani pracownicy oraz uczniowie naszej placówki. Uroczyste spotkanie rozpoczęło wystąpienie Pani Bogumiły Wochnowicz, która złożyła życzenia wszystkim pracownikom naszej szkoły.
W tym uroczystym dniu nauczyciele i uczniowie stanęli do współzawodnictwa i zmierzyli się w czterech konkurencjach:
Trzeba przyznać, że walka była niezwykle wyrównana. Po podliczeniu wszystkich punktów, jury ogłosiło wyniki. Tym razem wygrali nauczyciele. Konkursom towarzyszyła atmosfera rywalizacji i spore emocje.
Na zakończenie uczniowie złożyli nauczycielom życzenia i podziękowania.
W dniu 31 września wśród uczniów klas I-III odbyły się klasowe eliminacje czytania książki Renaty Piątkowskiej "Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków".
W salach lekcyjnych utworzone zostały kąciki przedstawiające leśną polanę
a najmłodsi czytelnicy przenieśli się w świat uroczego Gangu Słodziaków. Po wytypowaniu uczniów najlepiej czytających nauczyciele przeprowadzili zajęcia edukacyjne według zaproponowanych scenariuszy i inwencji własnej.
Uczniom klasy I bardzo podobało się doświadczenie sensoryczne dotyczące przejścia po ścieżce ułożonej z leśnych skarbóworaz sadzenie nasion kasztanowca i dębu.
7 pażdziernika odbył się Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania z Gangiem Słodziaków. Uczniowie wszystkich klas przygotowali magiczne drzewa z materiałów odpadowych. Najbardziej okazała była dekoracja przygotowana przez uczniów klasy III i w tej Sali odbyło się wspólne czytanie. Dzieci, odświętnie ubrane, dawały popis swoich umiejętności lektorskich.Uczniowie klasy I czytali teksty wcześniej przygotowane. Natomiast uczniowie klasy II i III czytali losowo wybrany fragment książki, zwracając uwagę na płynność, poprawność i wyrazistość czytanego tekstu. Zmaganiom uczniów przypatrywał się Dyrektor Szkoły i chętni rodzice, którzy włączyli się aktywnie w pomoc, w przygotowaniu ( z materiałów odpadowych) fantastycznych postaci słodziaków.
Pan Dyrektor podsumował realizację wspólnego projektu jako wyjątkowe spotkanie z książką-podkreślając, że czytanie na głos pobudza wyobraźnię, ćwiczy pamięć i koncentrację, wzbogaca słownictwo oraz uczy samodzielnego myślenia, co prowadzi w konsekwencji do lepszych wyników w nauce, które mogą się przełożyć na lepszą bardziej popłatną pracę.
Następnie , z każdej klasy wyłoniono zwycięzców, którym zostały wręczone nagrody, z promocyjnego pakietu: maskotki z Gangu Słodziaków. Na zakończenie uczniowie uczyli się segregować odpady do różnych pojemników.
Losowanie wśród wszystkich uczniów, którzy otrzymali albumy do zbierania naklejek i je zapełnili odbędzie się 15października.
Wychowawcy klas I-III
Europejski Dzień Języków (EDJ) został ustanowiony przez Radę Europy w 2001 r. i jest obchodzony we wszystkich krajach europejskich. Oficjalnie święto przypada 26 września – jego idea służy promocji bogactwa kulturowego Europy i jest okazją, by zachęcać ludzi – bez względu na wiek – do nauki języków obcych. Z tej okazji nauczycielki języka angielskiego- Marta Słocka i języka niemieckiego Katarzyna Kosin zorganizowały uroczystą akademię, na której przedstawiono scenki sytuacyjne w języku angielskim. Nie zabrakło także piosenek śpiewanych w obcych językach. Specjalnie dla naszych uczniów i nauczycieli zatańczyły piękne mieszkanki Francji. Uczniowie przedstawili ciekawe zwroty w języku angielskim, a każda klasa przygotowała plakat wylosowanego przez siebie państwaJ.
Kochani uczniowie, to dzięki Waszemu zaangażowaniu i kreatywności ten dzień możemy zaliczyć do bardzo udanych! Serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę!
Dyrektor naszej szkoły - Karol Rakowski szuka wszelkich sposobów, aby podnieść jakość nauczania w nasze szkole. Z jego inicjatywy przystąpiliśmy do konkursu w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej Konkurs #OSEWyzwanie, organizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz Państwowy Instytut Badawczy NASK.
Informujemy, że Komisja Konkursowa dokonała rozstrzygnięcia i przyznała nagrody. Do udziału w konkursie zgłosiło się 1606 szkół z całej Polski, najliczniej z województwa mazowieckiego i lubelskiego.Laureatem konkursu jest Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łaszewie.
Nagrodą w Konkursie #OSEWyzwanie są mobilne pracownie multimedialne, dzięki którym szkoły będą mogły prowadzić cyfrowe lekcje, a uczniowie będą korzystać z internetowych zasobów edukacyjnych.
Udział w konkursie mogły wziąć szkoły z miejscowości liczących do 50 tysięcy mieszkańców. Kolejne warunki, które należało spełnić to zgłoszenie się szkoły do projektu OSE i programu mLegitymacja szkolna. Dodatkowo nasza uczennica klasy VIII Wiktoria Sumińska przygotowałana konkurs pracę plastyczną pt. „Smart szkoła”. Szansę na wygraną zwiększała również deklaracja zgłoszenia się szkoły do programów OSE Hero oraz CodeWeek. Uczniowie naszej szkoły wybrali już Super Nauczyciela i mamy gotowe scenariusze na tydzień kodowania.
Komisja Konkursowa zdecydowała o przyznaniu 764 nagród, a podstawą do ich przyznania była liczba punktów, które zdobyła szkoła zgłaszająca się do konkursu. 26 września 2019r. w Radomiu odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatu potwierdzającego przyznanie nagrody.
Nagrody przyznane w konkursie #OSEWyzwanie będą przekazywane do szkoły w bieżącym roku szkolnym 2019/2020.
02 października 2019 roku w naszej szkole gościła grupa artystyczna „Rekonstrukto„, która przedstawiła pokaz historyczny pt. „Wrzesień 39” przybliżający losy państwa, narodu i żołnierza polskiego tuż przed wybuchem II wojny światowej. Podczas pokazu uczniowie mogli obejrzeć bezpieczne repliki broni, ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej oraz polskie mundury wojskowe szeregowego i podoficera. Lekcja ta wzbudziła duże zainteresowanie uczniów. Prowadzący umieli w ciekawy sposób przedstawić wydarzenia związane z okresem II wojny światowej a zaprezentowane mundury i rodzaj stosowanej wówczas w walkach broni na pewno przemówiły do wyobraźni uczniów, pozwalając im lepiej zrozumieć i zapamiętać poznane fakty historyczne. Po zakończonym pokazie chętni mogli osobiście obejrzeć repliki broni, sprawdzić jak ciężki był to sprzęt, przymierzyć mundur żołnierski i maski gazowe. Mogli także zadawać pytania prowadzącym, by pogłębić swoją wiedzę. Była to bardzo interesująca lekcja historii połączona z zabawą.
Dnia 30.09.2019r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Były one poprzedzone kampanią wyborczą. Na trzy dni przed kandydaci mogli przedstawić swoje programy wyborcze. Następnie w poniedziałek pod okiem komisji głosowaliśmy na poszczególnych kandydatów. Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów wyłoniono następujące osoby do Zarządu SU:
Przewodnicząca : Oliwia Ogrodniczak
Członkowie:
Julia Koźlarska
Julita Potyrała
Aleksander Fawer
Alan Ogrodniczak
Opiekunem SU jest p. Katarzyna Kozłowska
Wszystkim kandydatom dziękujemy za udział. Głosującym za wysoką frekwencję,
a zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy.
2 września rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Pewnie wielu uczniów z żalem żegnało wakacje, bo jak zawsze trwały za krótko, ale mamy nadzieję, że znalazła się przynajmniej garstka takich, którzy do szkoły powrócili z radością choćby dlatego, aby spotkać koleżanki i kolegów.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły oraz odśpiewania hymnu, potem Pan Dyrektor Karol Rakowski przywitał wszystkich zebranych rodziców, przedszkolaków, uczniów, nauczycieli i pracowników obsługi, życząc uczniom sukcesów w nauce a nauczycielom w pracy.
Pan Dyrektor przypomniał wszystkim zgromadzonym, że 1 września minęło 80 lat od wybuchu II wojny światowej, która przeszła do historii jako największy i najkrwawszy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości.
Potem uczniowie rozeszli się do sal na spotkania z wychowawcami.
Dla pesymistów mamy dobrą wiadomość – kolejne wakacje już za 10 miesięcy!